Okuma Süresi: 5 dakika
Rondo ile Blender Arasındaki Farklar

Rondo ve blender küçük ev aletleri arasında en çok birbirine karıştırılan cihazlardır. Yemeklerimizin daha lezzetli olması için bazı yiyecekleri en küçük parçalarına kadar doğramamız, bazı yemekleri ise pürüzsüz kıvama kavuşması için çok iyi çırpmamız gerekebiliyor. Bütün bunları elimizle yapmaya çalışmak hem çok fazla zamanımızı alır hem de mutfak aletleri kadar güçlü ve pratik şekilde yapamayız.

Neyse ki mutfakların vazgeçilmez yardımcıları küçük ev aletleri burada devreye girer ve mutfakta harcanan vakti kısaltır, iş gücünü minimum seviyeye indirir ve çok daha lezzetli yemekler yapmamızı kolaylaştırır.

Mutfak robotu, blender seti, rondo gibi farklı donanım ve araçlara sahip elektrikli ev aleti modelleri mutfaklarda sıkça kullanılır. Şekil itibariyle pek çoğu birbirine benzese de aralarında ayrıştırıcı farklar da vardır. Peki, bu farklar nelerdir?

Mutfak robotları ile karıştırıcı ve doğrayıcı modelleri arasındaki farklara baktığımızda aslında pek çok benzerliğe sahip olduklarını görebiliriz.

Çeşitli ayarları bünyesinde barındıran motorlu tabanlar, döner bıçaklar, şeffaf gövdeleri vardır. Fakat birbirlerinin yerine geçebilecekleri ve kullanılabilecekleri anlamına gelmez. Bu elektronik cihazlardan hangisinin sizin için en kullanışlı ve doğru ürün olduğu konusunda karar veremiyorsanız, bu yazı sizin için çok faydalı olacaktır.

İhtiyacınıza en uygun seçimi yapmak, mutfak robotu ve blender arasındaki farkı öğrenmek için gelin hep birlikte yazının detaylarına bakalım.

Küçük Ev Aletleri Rondo Özellikleri Nelerdir?

Yemek hazırlarken en çok zamanımızı alan aşama doğrama işlemleridir. Rondolar, mutfaktaki doğrama, parçalama ve öğütme gibi daha pek çok benzer işlemlerde hayatımızı en çok kolaylaştıran küçük ev aletleri kategorisinde yer alır.

Kullanılan bıçak teknolojisine göre, farklı kalınlıkta doğrama yapma imkanı sunan  doğrayıcı modelleri ile birbirinden güzel yemekler pişirebilirsiniz. Dayanıklı bıçakları sayesinde uzun süre sorunsuz şekilde kullanılabilir, sebze meyve gibi yumuşak besinlerden, kuruyemiş gibi sert besin maddelerine kadar pek çok ürünü öğütebilirsiniz.

Blender Özellikleri Nelerdir?

Yemek hazırlarken kullanılan küçük ev aletleri mutfakta fazlasıyla kolaylık sağlar. Farklı aparatları ile yemek yapma süresini kısaltan en kullanışlı ürünlerden biri de hiç kuşkusuz  blender setleridir.

Karıştırma, çırpma, öğütme, rendeleme ve püre yapma gibi daha pek çok iş için rahatlıkla kullanılabilen karıştırıcı ve doğrayıcılar, güçlü motorları ve keskin bıçakları sayesinde kısa zamanda zahmetsiz ve lezzetli yemekler hazırlamanızı sağlar.

Çeşitli hız kademelerine sahip karıştırıcı ve doğrayıcı modelleri ile istediğiniz kıvamı rahatlıkla yakalayabilirsiniz.

Yalnızca karıştırma işlemleri için değil; kesme, dilimleme, doğrama ya da çırpma gibi pek çok işlem için karıştırıcı ve doğrayıcı setleri kullanabilirsiniz. Tüm bu işlemler için piyasada birbirinden farklı marka, model, renk, desen ve aparata sahip yüzlerce farklı karıştırıcı ve doğrayıcı set bulabilirsiniz.

El ve çubuk blender ve karıştırıcı ve doğrayıcı set gibi farklı isimlerle anılan küçük ev aletleri modelleri arasında kullanım amacı ve aparat sayısına göre onlarca farklı model bulabilirsiniz.

El Blenderı Modelleri

Çubuk doğrayıcı modellerinde çoğunlukla ayrı bir kaba ihtiyaç duyulmaz. Yemekleri piştiği kapta rahatlıkla  karıştırabilirsiniz. Pratik kullanımını sayesinde kolaylıkla temizlenebildiği için yemek yapmayı sevenlerin en çok tercih ettiği doğrayıcı çeşitlerinden biri oluyor. Ancak belirtmek gerekir ki el blenderı modellerinin pek çoğu yalnızca doğrama ve çırpma yapabilir.

Doğrayıcı hazneli blender setleri ise bir kaç parçadan oluşur. Cam kaplı çeşitleri, plastik doğrayıcı hazne gibi farklı aparatlar ve rende, çırpıcı, doğrayıcı gibi farklı başlıklar set içerisinde bulunur.

Karıştırdığı gıdaların aromalarının birbiri içine karışmasını sağladığı için karıştırıcı ve doğrayıcılar amatör ve profesyonel tüm mutfakların vazgeçilmez mutfak parçaları arasında yer alır.

Rondo ve Blender Aparatları Arasındaki Farklar

Blender ve rondo arasındaki en büyük fark aparat ve parça sayısıdır. El doğrayıcıları yalnızca doğrayıcı ve çırpıcıdan oluşurken, küçük ev aletleri doğrayıcı ve çırpıcı setlerinde doğrayıcı, çırpıcı, yoğurma aparatı, rende, doğrayıcı hazne gibi farklı aparatlar da bulunur.

Doğrayıcılarda ise yalnızca doğrayıcı bıçaklar ve hazne bulunur.

Küçük Ev Aletleri I Rondo ve Blender Boyut Farkı

Blender setlerinde doğrayıcı hazne ve ölçü kabı olmak üzere farklı hazneler bulunur. Bu haznelerin boyutları da birbirinden farklıdır. Bu parçaların kullanım aşamasında en sık yaşanan sorun, sıvının taşma problemidir. Dolayısıyla blender içerisine sıvı bir malzeme koyarken, dönme esnasında taşabileceğini göz önünde bulundurarak miktarı ayarlamak gerekir. Ayrıca içerisine tüm malzemeleri koyduktan sonra çalıştırmadan önce sürahinin kapağının tam olarak kapalı bir şekilde olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Rondo çeşitlerinde de içine konan ürün miktarının iyi ayarlanması gerekir. Ürünlerin pek çoğunda doğrayıcı hazne yaklaşık 1 litre iç hacme sahiptir. Dolayısıyla sıvı koyarken iç hacmi göz önünde  bulundurmak ve taşmayı önleyecek kadar malzeme koymak gerekir.

Doğrayıcı cihaz ağzına kadar doldurulduğunda her ne kadar üstü kapakla kapatılıyor olsa da taşma yapabilir. Ayrıca koyu kıvamlı ürünlerin doğrayıcıya tepeleme olacak şekilde doldurulması bıçakların dönmesini de kısıtlayacaktır.

Siz de bütçe ve ihtiyacınıza en uygun, en iyi küçük ev aletleri seçeneklerini incelemek için Axen web sitesine göz atabilirsiniz.

Küçük ev aletleri

Yorumunuzu Yazın

Başa Dön