Televizyon Modelleri 2024

Televizyon dizi veya film izleyerek, müzik dinleyerek keyifli vakit geçirmek ve dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak için günlük hayatta en çok kullanılan elektronik cihazlardan biridir.
Evlerin dışında iş yeri, okul, kafeterya, kamusal alanlar gibi pek çok kapalı ve açık mekânda kullanılan TV modelleri hem işlevsellik hem de görsellik açısından olmazsa olmaz birer parçadır.

Devamını Oku

Uydu ya da kablo yayınlarını izlemenin dışında oyun oynama ve diğer cihazlarla senkronize olma gibi özellikleri de bulunan televizyonlar, ev içerisinde en çok oturma odası veya salonlarda tercih edilir. TV çeşitleri arasında akıllı, android, uydulu ve hd ready TV olmak üzere pek çok çeşitte modeller üretilmektedir.

Yaşam alanlarında genellikle büyük ekran TV modelleri tercih edilirken, çocuk odası, mutfak, balkon ve yatak odası gibi daha küçük alanlarda küçük ekran TV modelleri tercih edilir.

Televizyon Modelleri

Televizyonlar artık hayatımızın tam ortasında yer alıyor. Gün içinde pek çok kez kullanılması ve uzun ömürlü bir tüketim malı olması nedeniyle yeni bir model TV satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Gelişen ve değişen teknolojiyle beraber TV modelleri de her geçen gün çeşitleniyor. Bu çeşitlikle beraber farklı görüntü kalitesine sahip, farklı çözünürlükte ürün modelleri de üretilmeye başlandı. Günümüzde Plazma TV, LED TV, Smart TV, LCD TV, OLED TV ve QLED TV gibi pek ürün çeşidi kendini gösterirken, bu çeşitlilik seçim yapmayı da zorlaştırıyor.

Ekran özelliğine göre; plazma, LCD ve LED gibi isimlerle birbirinden ayrılan TV modelleri söz konusu işletim sistemi olduğunda; WebOS, Android, Tizen gibi işletim sistemi isimleri ile anılır. Ayrıca aynalı, dokunmatik, oval, şarjlı ve hatta kameralı seçeneklerle dahi üretilen TV’ler görüntü ve ses kalitesi olarak gerçeğe en yakın deneyimi sunmak için birbirleri ile yarışır.

Görüntü Kalitesine Göre TV Çeşitleri Nelerdir?

HD TV Nedir?

Yüksek çözünürlük sağlayan TV’lerdir. High Definition (yüksek çözünürlüklü) kısaltması olan HD, gerçekçi ve net görüntü sunan, kaliteli ve yüksek çözünürlüklü TV’lerdir. HD yaklaşık 720 piksel çözünürlüğü ifade eder.

UHD TV Nedir?

Ultra HD ya da 4K olarak isimlendirilen TV modelidir. 4096×2160 pixele sahip bu modeller, kullanıcısına net ve canlı bir görüntü kalitesi sunar..

4K UHD Nedir?

Standart bir televizyonun 4 katı çözünürlüğe sahip 4K UHD TV’ler 3840 x 2160 piksel çözünürlüğe sahiptir. Sundukları netlik sayesinde gerçeğe yakın izleme keyfi sunarlar.

HDR Nedir?

HDR (High Dynamic Range) teknolojisi ekran renklerini geliştirmek üzere sunulmuş teknoloji olarak isimlendirilir. Daha belirgin bir kontrast sunan HDR teknolojisi, kullanıcısına gelişmiş bir görüntü kalitesi sunar.

8K UHD Nedir?

4K ekran kalitesine göre dört kat, Full HD çözünürlüğe göre ise 16 kat daha fazla piksele sahip tasarlanan 8K Ultra HD çözünürlük, günümüz teknolojisinin sunduğu en yüksek çözünürlük oranıdır. 8.000 piksel yatay çözünürlüğe denk gelen 8K TV modelleri en gerçekçi seyir keyfini sizlere sunar.

Hangi Bağlantı Türleri Olmalıdır?

Her geçen gün üretimi yapılan hemen her televizyonda bulunan HDMI desteği bir tür görüntü aktarım yuvası olarak isimlendirilir. Görüntü ve ses, söz konusu yuva aracılığıyla taşınabilir. Bu sayede siz de ev sineması keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Seçeceğiniz TV çeşidinin görüntü aktarım yuvasına sahip olduğunu doğruladıktan sonra ikinci kriter TV’de yer alan yuva sayısı olmalı. Bu noktada bireysel ihtiyaçlarınızı sorgulamalısınız. Kullanacağınız TV ile kaç farklı cihaz arasında bağlantı kuracaksınız? Çünkü TV modelinin kadar fazla sayıda yuva girişi varsa kullanıcısına aynı ölçüde avantaj sağlar. Görüntü aktarma yuvaları arasında en popüleri HDMI olsa da USB, VGA, DVI gibi farklı yuva türleri de bu kategori içerisinde bulunur. Bunlar arasında TV’nizin, özellikle Scart ve USB girişlerinin bulunması da farklı kaynaklarla bağlantı kurabilmeniz açısından önem arz eder.

Ekran Boyutuna Göre Televizyonlar 

Her geçen gün değişen teknolojiyle beraber TV seçimi de önem verilmesi gerekilen konular arasındadır. TV seçerken en sık duyduğumuz terimlerden biri inç’tir. İnç; uzunluğu 2,54 cm’e denk gelen bir uzunluk ölçü birimidir. Piyasada 15 inç’ten 75 inç’e kadar pek çok farklı ebatta tv modeli bulmak mümkündür.

Peki, TV’de inç nasıl ölçülür sorusuna açıklamamız gerekirse; TV’nin boyutu çapraz uzunluğun ölçülmesiyle elde edilir. 2,54 cm 1 inç yapar. Yani ölçülen çapraz uzunluğun 2,54’e bölünmesi o ekranın inç değerini verir. Diyelim ki çapraz uzunluk 102 cm. bu değeri 2,54’e bölersen 40 inç’lik bir ekran çıkar. Axen’nin geniş ürün yelpazesinde 24 inç’ten 65 inç seçeneğine kadar daha pek çok farklı boyutlarda ürün seçeneği yer alır.

Televizyon İşletim Sistemleri Nelerdir?

TV işletim sistemi, akıllı televizyonlarda kullanılan, televizyonun internete bağlanabilmesini, tıpkı cep telefonları gibi çeşitli uygulamaların televizyona da indirilebilmesini olanak tanıyan bir nevi beyindir. TV modellerini akıllı konuma getiren işletim sistemleri, daha teknolojik, kolay, hızlı, pratik ve kullanışlı bir deneyim sunar.

webOS TV İşletim Sistemi Nedir?

webOS LG firmasının sunduğu Linux tabanlı bir işletim sistemi olarak tanımlanır. Ülkemizde Sunny ve Axen marka televizyonlarda da kullanılan bu işletim sistemi en çok tercih edilen ara yüzlerden biridir.

Özellikle sihirli kumandası ile büyük beğeni toplayan webOS televizyon modellerine; Disney Plus, Netflix, Exxen, Amazon Prime Video, Youtube gibi pek çok uygulamayı kolayca indirerek kullanabilirsiniz.

Tizen OS İşletim Sistemi Nedir?

Tizen OS TV işletim sistemi Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Akıllı telefonlarda ve tabletlerde uzun zamandır kullanılan Tizen OS Türkiye’de Samsung televizyon modellerinin ardından yalnızca Sunny ve Axen marka televizyonlarda kullanılıyor.

Android TV Nedir? Android TV İşletim Sistemi

Android işletim sistemi tıpkı diğer işletim sistemleri gibi; Youtube, Netflix, Exxen, Amazon Prime, Disney+, Digitürk Play, Blu TV, Tivibu Go gibi pek çok uygulamayı televizyonunuza indirmenize olanak tanıyarak birçok programa erişim sağlar..

Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak televizyon satın alırken cihazı konumlandıracağınız odanın ölçülerine dikkat etmeniz gerekir. Kullanacağınız alana uygun boyutlarda bir TV almak, cihazdan maksimum verim elde etmenize yardımcı olur. Evlerin yanı sıra ofis ya da kafe veya okul, hastane gibi kamusal alanlarda da yaygın olarak kullanılan TV’lerin, belirli modellerinde bulunan internet erişim özelliği ile cihazı akıllı telefon ya da bilgisayar gibi diğer  cihazlarla da senkronize ederek çalıştırabilirsiniz. Görüntü ya da sesi en pratik şekilde ekrana yansıtabilirsiniz.

  • 32 inç televizyonlar salon ya da oturma odalarının haricinde teras, kış bahçesi ve balkon gibi açık alanlarda da rahatlıkla tercih edilebilir.
  • Açık alanda kullanmak üzere tv modeli satın almadan önce, alanın yeterli elektrik düzeneğine sahip olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Böylelikle TV’yi dilediğiniz alanda keyifle ve rahatlıkla izleyebilirsiniz.
  • TV izlerken mutlaka izleme mesafesinin korunması gerekir. Bu tür cihazlar, ekranında yüksek piksel sayısı barındırır. Bu durumda yakından izlendiği takdirde göz ve baş ağrısı gibi semptomlar ortaya çıkarabilir.

Televizyon Garanti Süresi Nedir?

Televizyon satın alırken dikkat edilecek birçok önemli nokta var. Öncelikle ihtiyacınıza uygun bir  modeli TV belirlemelisiniz. Aynı şekilde seçeceğiniz model bu özelliklerde ve bütçenize uygun bir model olmalıdır. Ülkemizde TV çeşitlerinde yasal olarak 2 yıl olacak şekilde garanti süresi verilir. Bu garanti süresine ek olarak firmalar garanti sürelerini uzatabilir.

Bu ilave garanti süreleri sadece yedek parçayı kapsayacağı gibi hem yedek parça hem de servisi de dahil etmektedir.

TV garanti süresi her marka ve modele göre farklılık gösteren bir konudur. Ürünlerin garanti süresi genelde 2 yıl ila 5 yıla kadar uzatılabilir. Axen televizyonların garanti süresi 2 yıldır.

Televizyon Fiyatları

Televizyon fiyatları en çok sorulan sorular arasında yer alır. Burada fiyat farkına neden olan birçok opsiyon vardır. Bunlar arasında TV’nin inç farkı, modeli, markası, çerçeve rengi ve işletim sistemi gibi daha pek çok opsiyon fiyat konusunda farklılık gösterir. Siz de Axen üzerinden televizyon kampanyaları ve modelleri ile ilgili incelemelerde bulunarak uygun fiyatlandırmalar üzerinden dilediğiniz ürünü satın alabilir, bütçe dostu alışveriş keyfinin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

24 üründen 1–18 arası sonuç gösteriliyor
Filtre