HD Ready TV

HD Ready TV model televizyonların gelişmiş teknolojik özellikleri ile benzersiz televizyon deneyiminin konforunu en iyi noktada deneyimleyin!

Devamını Oku

Televizyon modeli ararken karşımıza sıkça çıkan kavramlardan biri de HD Ready’dir. HD Ready Televizyon ne demek? Nasıl kullanılır? O halde gelin bu sorulara yanıt vererek, aradığınız modeli bulmanıza yardımcı olalım.

HD Ready TV Nedir?

High Definition yayın alabilen anlamına gelen HD Ready TV modelleri, aslında bir yayın standardının giriş sınıfı olarak isimlendirilir. Yani yüksek çözünürlüğe hazır yayın standardı şeklinde tanımlanır. Kısacası bu model televizyon, HD yayınları alabilir.

HD Ready TV Teknik Özellikleri

  • Çözünürlük oranları 1280 x 720 pikseldir.
  • Bir televizyon modeli üzerinde 720p etiketi görürseniz o televizyon modelinin HD Ready standartlarını desteklediği anlamını çıkartmalısınız.

HD Ready Televizyonlar High Definition (HD) yayın alabilirler. Fakat yayını HD almasına rağmen gösteriminde Full HD TV modeli kadar iyi bir performans gösteremezler.

Axen HD Ready TV modeli  ile film, dizi ve spor programlarını izlemenin keyfini deneyimleyin.

HD Ready TV Nasıl Kurulur ve Nasıl Kullanılır?

Son model teknolojik yöntemlerle tasarlanan HD Ready Televizyon, nasıl açılır veya nasıl kurulur sorusunu incelemek de fayda var. Bu televizyon modelleri genellikle kendinden uyduludur. Bu sayede TV kurulumu için anten kablosuna bağlamanız ve güç fişini takarak kurulumu yapmanız gerekir. Bir sonraki aşamada, Türksat veya istediğiniz bir uydudan kanal arama yaptırarak televizyonunuzu gönül rahatlığıyla kurabilirsiniz.

Kullanım şekli ise neredeyse tüm TV modellerinde aynıdır. Kumandayı televizyona doğrultmanız ve kanal seçimi yapmanız yeterli olacaktır.

HD Ready TV Belirgin Özellikleri

HD yayın adı geçtiğinde, en düşük standart 1280×720 pikseldir. Yani bir yayının yüksek çözünürlüklü olduğunu gösterebilmesi için 1280×720 piksel çözünürlüğü desteklemesi lazım.

Fakat belirtildiği gibi bu en alt sınırdır ve gelişen teknoloji ile çözünürlüğü çok daha yüksek ve kaliteli görüntü alınabilmesine imkan tanımıştır.

Fakat HD Ready bir televizyon modelinde’de izleyebileceğiniz maksimum görüntü kalitesi 1280×720 pikseldir. Yayın kaliteniz en yüksek pikselde olsa bile alabileceğiniz kalitedeki görüntünün üst sınırı vardır.

Konuya dair bir örnek verecek olursak; Netflix, Digitürk gibi herhangi bir akış hizmetinin yayınları genellikle 1920×1080 pikseldir. Yani Full HD’dir.

HD Ready ve Full HD Arasındaki Fark Nedir?

HD Ready 1280 x 720 pikseldir. Piyasada 720p etiketi ile görebileceğiniz televizyon modelleri, bu çözünürlüğü destekler niteliktedir.

Full HD TV’lerin ekran çözünürlüğü ise 1920 x 1080 piksel şeklindedir. Yüksek çözünürlükteki TV modelleri 1080i veya 1080p olarak etiketlenir. Bu etiket TV’lerin Full HD olduğunu ifade eder.

Dolayısıyla Full HD TV modellerinin çözünürlüğü HD Ready modellere göre daha yüksek konumdadır ve görüntü kalitesi de daha iyi konumdadır.

HD Ready TV Fiyatları

Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle beraber görüntü kalitesi de her geçen gün artmaya devam ediyor. HD Ready tv modeli ekran özelliği yerini Full HD, 4K hatta 8K modellere bırakmaya devam ediyor. Ancak küçük ekranlarda HD Ready TV oldukça iyi sonuçlar doğuruyor. Hem ekonomik oluşu hem de görüntü kalitesindeki yeterlilik dolayısıyla HD Ready TV modeli tercih edilecekler arasında yer alır. Fiyat belirlenmesi birçok unsura göre farklılık gösterebilir. Bunlardan birkaçı ekran ölçüsünün yanında marka,renk, model, ayak tasarımı vs. gibi pek çok unsur söz konusu olabilmektedir. Benzersiz özellikleri sayesinde piyasada her bütçe için uygun modeli Axen kalitesiyle keşfedebilirsiniz. Sunny teknolojisi ve Axen özgün ürün çeşitleri arasından size en uygun modeller ile tanışmak için Axen online web sitesine göz atabilirsiniz.

10 Sonuç gösteriliyor
Filtre