4K TV modelleri yüksek çözünürlüklü görüntü kaliteleri sayesinde oldukça gerçekçi ve canlı bir televizyon deneyimi sunar. Teknolojinin gün be gün ilerlemesiyle beraber TV’ler de hızla gelişiyor.

Devamını Oku

4K TV Nedir? Görüntü ve ses kalitesinden, akıllı eklentilere kadar pek çok özellikle donatılan TV’ler yabancı olduğumuz pek çok yeni terimi de ortaya çıkarıyor. 4K Ultra HD TV modelleri de bunlardan biri.
Oldukça tatmin edici görüntü ve ses kalitesi sunan 4K TV modelleri konusunda daha fazla bilgiye sahip olmak adına bahsi geçen teknik terimleri ve fazlasını incelememiz gerekiyor. Bakalım 4k ultra hd tv ne demek?

4K Ultra HD TV nedir? Konusu ile başlayalım! 4k çözünürlük sunan TV anlamına gelen bu terimde yatay 3840 dikey 2160 piksel yani totalde 8,3 milyon piksel mevcuttur. Kafanızda piksel ne demek? 3840×2160 çözünürlük iyi mi? Gibi sorular oluştuysa şöyle açıklayalım; 4K bir televizyon standart full HD TV’den 4 kat daha yüksek görüntü kalitesine sahiptir. Ultra HD ile Full HD arasındaki fark nedir? Sorusuna da yanıt olabilecek bu kıyasa göre piksel sayısı ne kadar çok ise çözünürlük de o kadar yüksek olur.

TV’deki görüntüyü oluşturan noktaların her birine piksel denir. Bu pikseller yan yana gelerek ekranda gördüğümüz resimleri oluşturur. 4K ifadesindeki “K” ise 1000 anlamına gelir. Yani 4K TV modellerinin yatay çözünürlüğü yaklaşık 4000 pikseldir.

4K Ultra HD TV Ne Demek?

Bir sinema formatı olan ultra HD çözünürlük 4096×2160 pikseldir ve genellikle 4K ve üzeri çözünürlükteki TV’leri ifade etmek için kullanılır. UHD ve 4K terimlerinin aynı anlamda olduğu kabul edilebilir.

UHD ya da ultra yüksek çözünürlük gibi isimlerle de bilinen ultra high çözünürlük gerçek 4K deneyimi sunar.

Bir TV’nin 4K TV olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Son zamanlarda HD, Full HD, 4K, 8K gibi pek çok terim ortaya çıktı. Dolayısıyla hangisinin daha iyi görüntü verdiği ve hangi TV’nin 4K olduğu merak edilen konulardan biri. Peki, 4K ultra HD TV nasıl anlaşılır? Evinizdeki televizyon 4K mı?

Tüm dünya genelinde standartları belirleyen bazı kurumlar vardır. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde de bu bağımsız standartları “Digital Europe ve Consumer Electronic Association” belirler. Yani TV’niz bu iki kurumdan birinin bandrolünü taşımıyorsa 4K değildir.

Bağımsız kuruluşlarca verilen “UHD” sertifikası da ürün hakkında bilgi veren önemli detaylardan biridir. Logo yalnızca 3840×2160 çözünürlüğe sahip ürünlere uygulanabilir. 3K TV’ler de ise çözünürlük 2880×2160’dır.

Kolaylıkla kontrol edebileceğiniz bir başka ayrıntı ise 4K TV modellerinin arka kısmında RGB paneli bulunur. Ancak TV’nizde RGBW girişi varsa televizyonunuz 3K’dır.

Televizyonunuzun 4K özelliğini kontrol etmenin en basit yolu ise 4K yayın yapan kanalları açmaktır. Ülkemizde bu kalitede yayın yapan tek kanal TRT 4K’dır. Ancak bu kanal televizyonunuzda açılmıyorsa, sahip olduğunuz TV’niz 4K teknolojisini desteklemiyor demektir.

4K Ultra HD TV Özellikleri

Bir dijital çözünürlük formatı olan 4K ekranların piksel değeri 3840 x 2160’dır. Yani yüksek çözünürlüklü bu ekranlarda ortalama 8.3 milyon piksel bulunur. Piksel sayısı ne kadar artarsa görüntü kalitesi de o kadar artar. Yüksek piksel değeri daha keskin ve net görüntü sağlar.

HDR (High Dynamic Range) teknolojisi 4K UHD özelliğe sahip televizyonların pek çoğunda yer alıyor. Renk ve karşıtlık üzerinden gelişmiş bir görüntü sağlayan HDR teknolojisinde tüm gölgeler ve detaylar çok daha net görünüyor ve daha gerçekçi görüntüler elde edilebiliyor.

Yüksek çözünürlüklü televizyon keyfi için, izlenecek görüntülerin de 4K kalitesinde olması önemlidir. 4K değil de HD kaydedilmiş bir içerik izliyorsanız, görüntü kalitesi anlamında ayrım yapamayabilirsiniz. Ayrıca küçük ekranda ya da yakından TV izlediğinizde de 4K farkını yaşamanız zorlaşır. HD ile 4K farkını anlayabilmeniz için ekrana yakından bakmanızda fayda var. Full HD çözünürlüğün tam 4 katı kaliteye sahip 4K TV modellerine özel üretilmiş 4K görüntüleri izlerken ekrana yakın oturmak görüntü kalitesini fark etmenizi sağlar. Ayrıca elbette en kaliteli seyir keyfi için büyük ekran kullanmanızda önerilir.

4K TV Modelleri

Piyasada pek çok 4K TV modeli bulabilirsiniz. Farklı markalara ait işletim sistemi, renk ve ekran boyutu gibi farklı özelliklerle donatılan televizyonların hepsi mükemmel görüntü kalitesi vadeder. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bazı nüanslar vardır.

Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi seçtiğiniz 4K televizyon modelinin gerçekten 4K olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Eğer TV’yi kullanacağınız alan küçükse 4K TV modeli aramanızın bir manası yok. Çünkü 4K kalitesinde TV deneyimi için büyük ekran TV tercih etmeniz her zaman daha kaliteli görüntü verir.

4K Smart TV

Smart TV internete bağlanabilen, çeşitli uygulamaları televizyonunuzda kullanmanıza olanak sağlayan ve telefondan görüntü aktarımı yapılabilen televizyon modellerine verilen genel isimdir. 4K Smart TV ise yüksek çözünürlükte görüntü kalitesine sahip akıllı televizyonlar için kullanılan isidir. Günümüzde 4K kalitesinde görüntü sunan TV modellerinin neredeyse tamamı smart teknolojiye sahiptir.

4K Android TV

Android, telefon ve televizyonlarda kullanılan bir işletim sistemidir. Hem görüntü kalitesi hem de teknolojiyi bir arada sunan 4K Android TV modelleri işletim sistemi olarak android sistemi kullanır.

Tıpkı android telefonlarda olduğu gibi televizyonlara da Google uygulamaları indirebilmenizi ve kullanmanızı sağlayan android TV modellerinde; Netflix, Amazon Prime, Disney Plus, Exxen gibi pek çok uygulamayı televizyonunuza indirerek kullanabilir. Televizyonunuzu kişiselleştirebilirsiniz.

4K Televizyon Fiyatları

4K Ultra HD TV Fiyatları; ekran boyutu, işletim sistemi, televizyonun sahip olduğu fonksiyonlar, çerçeve özellikleri gibi pek çok etkene göre değişiklik gösteriyor. Yani 4K TV en ucuz nerededir gibi sorularınız varsa marka, model ve kaliteyi belirleyen diğer tüm farklılıkları göz önünde bulundurmalısınız.

Sunny’nin geniş ürün yelpazesinde bulunan 4K TV modelleri ile yüksek çözünürlüklü TV deneyimini en iyi şekilde yaşayabilirsiniz. webOS Smart işletim sistemine sahip frameless (çerçevesiz) Ultra HD Smart televizyon modellerini incelemek için 4K TV kategorimizi hemen ziyaret edin!

<h2style=”font-size:22px;” >SIKÇA SORULAN SORULAR

4K Televizyon Kaç Ekrandır?

4K teriminin ekran boyutu ile karıştırılmaması gerekir. 4K televizyonun çözünürlüğünü yani görüntü kalitesini ifade eden bir terimdir. Ekran boyutu ise televizyon çerçevesinin çapraz ölçümü sonucu bulunan boyutu ifade eder ve inç değeri ile belirtilir. İnç değeri arttıkça televizyonun boyutu da büyür. Yani 50 in tv, 65 inç tv terimleri ekranın büyüklüğünü belirtmek için kullanılırken dijital çözünürlük formatı olan 4K ekranın piksel değerini belirtir. 4K televizyonlarda piksel değeri 3840 x 2160’dır.

Ultra HD Ne Demek?

Söz konusu TV olunca işin içine pek çok terim giriyor. Dolayısıyla Ultra HD nedir? UHD TV iyi mi? Gibi soruların sorulması ve kafa karışıklığı yaşanması da oldukça normal. Ultra HD yüksek çözünürlüklü televizyonları ifade etmek için kullanılır.

Elbette çözünürlük ne kadar artarsa görüntü kalitesi de o kadar artar ve daha canlı, kaliteli bir seyir keyfi sunar.

4K İzlemek İçin Televizyonun 4K Olması Yeterli Mi?

Yüksek çözünürlüğün ne olduğunu inceledik peki ya televizyonunuzun 4K olması yayınları 4K izleyebilmeniz açısında yeterli midir? 4K izlemek ne demek? 4K TV nasıl izlenir?

Yüksek çözünürlüklü televizyon izleme keyfi için gerekli olan ilk ve tek şey 4K televizyon gibi görünebilir. Ancak maalesef ki öyle değil. Eğer yayın 4K değilse, görüntü kalitesinde pek bir fark olmayacaktır. Türkiye’de 4K yayın yapan tek kanal TRT 4K’dır.

Bunun yanında Netflix, Amazon Prime Video, Youtube gibi bazı platformlarda da  4K yayın izleme imkanı mevcuttur.

Ayrıca 4K çözünürlükte, kesintisiz TV keyfi için internet bağlantı kaliteniz de önemlidir. En az 25 Mbps ve daha hızlı bir internet bağlantısı ile yayınları kesintisiz şekilde izlemeniz kolaylaşır. Bu hız da ancak VDSL ya da fiber internet bağlantısı ile sağlanabilir.

5 Sonuç gösteriliyor
Filtre