Tizen Nedir?

Tizen TV OS; akıllı telefonlardan araç içi sistemlere kadar pek çok teknolojik cihazda kullanılan, Linux tabanlı bir işletim sistemidir.
Samsung mühendislerinin cep telefonlarının ardından akıllı televizyonlar için de geliştirdiği işletim sistemi (OS) Tizen TV son zamanlarda sıklıkla duyulan terimlerden biri haline geldi.

Peki, Tizen akıllı televizyonların farkı ne? Tizen TV ne demek? Tizen OS Nedir? Samsung Tizen işletim sistemi ne işe yarar…

Devamını Oku

Tizen İşletim Sistemi

Samsung mühendisleri tarafından geliştirilen Tizen işletim sisteminin açılımı “Tizen Operating System”dır. Şimdiye dek yalnızca Samsung televizyonlarında kullanılan Tizen OS bundan böyle şirketin lisans verdiği diğer tüm TV üreticileri tarafından kullanılabilecek.

Peki, televizyonlarda işletim sistemi kullanılması neden önemlidir? Ne işe yarar? Smart TV Tizen ne demek?

Şöyle ki; smart TV akıllı televizyon demek. Yani internete bağlanabilen, dilediğiniz içeriğe ulaşabildiğiniz hatta dilediğiniz müziği dinleyip, oyun oynayabildiğiniz televizyonlar smart TV’lerdir. Televizyon modellerini akıllı TV kategorisine taşıyan şey ise; işletim sistemidir.

TV işletim sistemi sayesinde televizyonlar deyim yerindeyse akıllanır. İnternete bağlanabilir, standart yayın akışına bağlı kalmadan dilediğiniz içeriğe ulaşabileceğiniz sınırsız bir dünyanın kapılarını aralar.

Tizen uygulama marketi Samsung storeda, apps for tizen yani Tizen uygulamaları ile kullanıcılar çok sayıda uygulamaya erişebiliyor. Netflix, Disney Plus, Amazon Prime gibi pek çok akış hizmeti sağlayıcısını Samsung App Store aracılığı ile televizyonunuza indirebilir, çeşitli müzik uygulamalarına erişebilir ve hatta televizyonunuzda oyun oynayabilirsiniz.

Tizen TV İşletim Sistemi Avantajları

Kolay kullanım ve hızlı erişim

Tizen TV işletim sistemi televizyonunuzun oldukça hızlı ve stabil çalışmasını sağlar. Kolay kullanılabilir ara yüzü sayesinde teknolojik akıllı televizyon deneyimine oldukça kolay bir şekilde adapte olabilirsiniz.

Popüler uygulamalara harici ürüne gerek olmadan bağlanabilme

En popüler uygulamalar Sunny Tizen OS TV’de! Her zaman güncel uygulama marketi sayesinde dilediğiniz tüm uygulamalara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kendine özgü kolay arayüz

Basit ara yüz tasarımı sayesinde dilediğiniz tüm kanallara, uygulamalara ve özelliklere ulaşabilirsiniz.

Sadece Tizen OS TV’lerde bulunan, zengin içerikli uygulama marketi Samsung App Store

Sunny Tizen OS TV’de Samsung uygulama Marketi Samsung App Store yüklüdür. Uygulama marketi aracılığıyla dilediğiniz tüm içerik sağlayıcılarına ulaşabilirsiniz.

Tamamı lisanslı ve orijinal uygulamalar

Sunny Tizen TV’de bulunan uygulamaların tamamı orijinal ve lisanslıdır. Dolayısıyla izlerken herhangi bir donma, hizmete ulaşamama problemi yaşamazsınız.

Yeni çıkan uygulamaların veya güncellenen uygulamaların otomatik olarak TV’ye eklenmesi

Tizen TV uygulama marketi her zaman günceldir. Gelen güncellemeler sürekli denetlenerek otomatik bir şekilde TV’ye yüklenir. Yeni çıkan ve popüler olan uygulamaları TV’nizde bulabilirsiniz.

Bluetooth kumanda

Şık, zarif tasarımlı Tizen kumandası pratik tasarımıyla kolay kullanım imkânı sunar.

Otomatik TKGS sistemi

Otomatik TKGS sistemi Türksat kanal güncelleme sistemi anlamına gelir. Silinen ya da yeni açılan kanallar TKGS ile otomatik olarak güncellenir. TV’niz her zaman güncel kalır.

Sesli komut özelliği

Kumandanızın sesli komut özelliği sayesinde Tizen televizyonunuzu sesli komut ile kullanabilirsiniz.

Ekran paylaşımı (SmartView)

Smart wiew özelliği sayesinde telefon ekranınızı televizyonunuza yansıtarak büyük ekran keyfi sürebilirsiniz.

E-Manuel özelliği

Tizen TV menüsünde bulunan e-manuel özelliği sayesinde kullanım kılavuzu gibi tüm detayları TV ekranınızdan okuyabilir, kullanıma dair detayları bulabilirsiniz.

2 Sonuç gösteriliyor
Filtre