Okuma Süresi: 5 dakika
Meyve ve Sebze Yıkarken Arıtılmış Suyun Önemi

Arıtılmış suyun önemini pek çok yerde duyarız. Alkali su, suyun zararlı maddelerden arındırılması ve pH değerinin yükseltilmesi sonucu çok daha mineralli hale getirilmesidir. Suyu alkali hale getirmenin en güvenli yollarından biri su arıtma cihazlarını kullanarak suyu filtrelemektir.
Satın aldığınız meyve ve sebzeler evlerinize gelene kadar pek çok aşama ve birçok insan elinden geçer. Bu sebeple meyveleri ve sebzeleri tüketmeden önce iyice temizlemek gerekir.
Piyasada bulunan meyve ve sebzeler yetiştirilirken çeşitli tarımsal ilaçlara başvurulur. Sebze ve meyvelerin bu tür zirai ilaçlardan tamamen arındırılmadan tüketilmesi pek çok hastalığa yol açabilir.
Besin maddelerinin temizliğinde önemli noktalardan birisi de kullanılan suyun temiz olmasıdır. Peki, temiz su nasıl elde edilir? Temiz su mikroorganizmalar içermeyen pas, kum ve klor gibi zararlı maddelerden arındırılmış kokusuz, berrak, içeriğine kötü tat veren maddeler bulundurmayan sudur. Bu maddelerden arındırılmış özelliklere sahip olan sular, tüketmek ve gıda maddelerinin temizliğinde kullanmak için idealdir. Kullandığınız şebeke yani musluk suları bu özellikleri barındırmaz, musluk suyunun bu özelliklere sahip olması için su arıtma cihazı kullanmak gerekir. Arıtılan şebeke suyu temiz saf su şartlarına sahip olduğu için meyve ve sebzelerin temizliğinde güvenle kullanılır.

Sebze ve Meyveler Nasıl Yıkanmalı?

Sağlığımız için sebze ve meyve tüketmek ne kadar önemliyse sebze ve meyvelerin temizliği de bir o kadar önemlidir. Günümüzde zirai ilaç kullanılmadan veya kirli hava şartlarına maruz kalmadan sebze ve meyve yetiştirmek oldukça zordur. Bu sebeple sebze ve meyveleri arıtılmış alkali su ile temizlemek önemli bir noktadır.
Suyun temizliğine güvenmediğimizde sebze ve meyveleri sirkeli suda bekletmek alternatif yöntemlerden biridir. Lakin sirkeli suda yoğun müdahaleden geçmiş olan sebze ve meyvelerin temizlenmesi için yeterli olmaz. Bu durumda sebze ve meyvelerimizi arındırılmış alkali su ile yıkama işlemi daha da önem kazanır.
Şişelenmiş içme sularının sebze ve meyve yıkama işleminde pratik bir seçenek olduğu söylenemez, masraflı ve dezavantajlı olduğundan dolayı su arıtma cihazları burada devreye girer. Su arıtma cihazları sayesinde musluktan akan şebeke suyu kolayca temizlenir ve sağlıklı içme ve kullanma suyu elde edilir.

Besin Değerlerini Koruyan Meyve ve Sebzeler

Meyve ve sebzelerin besin değerlerini kaybetmeden tüketilmesi önemlidir. Meyve ve sebzeleri yıkarken kullanılan temiz içme suyu su arıtma cihazları ile kolaylıkla elde edilir. Meyve ve sebzelerin temizlenmesinde kullanılan temiz su, tükettiğiniz besinin tadını ve kalitesini de önemli ölçüde etkiler. Her meyve ve sebzenin farklı yıkama şekli, yöntemi vardır. Ancak gerek kabuklu meyve gerekse de yapraklı sebze olsun temizlenmesinde püf nokta temiz su ile yıkamaktır. Musluktan akan şebeke suyu yeterince temiz olmadığı için yediğiniz yemeğin tadında da değişim yaratır. Şebeke suyunu su arıtma cihazları kullanarak temiz ve taze hale getirdikten sonra meyve ve sebzelerimizi bu suyla temizlersek hem tazeliğini hem lezzetini koruruz. Böylelikle besin değerlerini kaybetmeden sağlıklı bir şekilde tüketilir.

Su Bayatlar Mı? Suyun Kullanım Ömrü Nedir? Arıtılmış Suyun Önemi

Açılan şişe ve damacana içerisinde uzun süre tüketilmeden bekletilen veya bardakta bekleyen su bayatlayabilir. Hem musluk suyu hem de şişe veya damacanada satılan içme sularının içerisinde sağlığı tehdit eden bazı maddeler bulunabilir veya su bekledikçe oluşabilir.

Arıtma cihazı burada devreye girer. Arıtma işleminden geçmeyen suların tüketimi sağlığı tehdit eden bir hal alır. Çünkü suyun içerisinde bulunan kir, pas, kum, çamur ve klor gibi zararlı maddeler ile birlikte zararlı bakteri ve canlılar üremeye başlar.

Öte yandan tüketilmeyi bekleyen musluk ve şişe suyunda bulunan geosmin ve metil isoborneol adındaki kimyasal bileşenler güçlü bir çamur ve toprak kokusuna neden olur.

Aslında taze olarak nitelendirilen ambalajlı sular bile bayat olabilir. Pet şişe ve damacanaların üretiminde kullanılan plastik maddeler suya salınım yapar. Bu durumlar biraz iç karartıcı da olsa sağlıklı ve taze su tüketmek için alternatifler var.

Sunny su arıtma cihazı ile sağlıklı, temiz ve taze su tüketmek mümkün! Suyunuzun kalitesini artırmak için Sunny su arıtma cihazları kategorimizi hemen inceleyin!

Yemeklerin Lezzeti İçin Suyun Kalitesi Önemli Mi?

Su kaynama sırasında zararlı maddelerin yanı sıra faydalı maddelerini de kaybeder. Diğer yandan musluk suyunu ağır metallerden ve klordan ayırmak için kaynatmak yeterli değildir. Bu sebeple yemek yaparken kullanılan suyun önceden kaynatılmış olması suyu lezzetli veya sağlıklı hale getirmez.

Suyun içinde bulunan ağır metallerin sudan ayrıştırılması için su filtreleme teknolojisini kullanmak en sağlıklı ve güvenilir yollardan biridir. Su arıtma cihazlarının filtrelerinden mineraller de geçer lakin ağır metaller ile klor geçemez!

 

Musluk suyunda bulunan bu klor ve ağır metaller pişirme esnasında sadece sebzelerin değil baklagiller ve hatta etlerin de tadını değiştirir. Yemek hazırlamak için sebzesinden etine, salçasında yağına en organik, en kaliteli ürünleri de seçseniz en nihayetinde yemeğin tadını ve lezzetini belirleyecek olan suyun kalitesidir.

Bu sebeple su filtreleme teknolojisine sahip arıtma cihazlarından elde edilen kaliteli ve sağlıklı su yemeğin kalitesini de olumlu yönde etkiler. Yemek pişirirken kaynatılmış su kullanmak yerine klordan ve kirden arındırılmış su kullanılması hem sağlık hem de yemeklerin lezzeti açısından önemli bir noktadır.

Sunny su arıtma cihazları hakkında detaylı bilgiyi Sunny teknoloji danışmanlarımızdan talep edebilirsiniz.

Bu teknoloji senin için.

Yorumunuzu Yazın

Başa Dön