Dolby Atmos Nedir? I Dolby Atmos Sound Ses Nasıl Kullanılır?

İlerleyen teknolojiyle beraber televizyonların ses ve görüntü kaliteleri de giderek arttı. Sanal gerçekliğin daha fazla ilgi gördüğü günümüzde televizyon üreticileri de izleyiciyi salt seyirci konumundan çıkararak, izlenen görüntüyü hissedebilen, yaşayabilen bir teknoloji hedefliyor.

Oldukça sık duymaya başladığımız Dolby Sound televizyon da bu teknolojilerden biri. Bakalım, Dolby Atmos nedir? Dolby ses nedir? Nasıl kullanılır ve bu teknoloji hangi televizyonda var?

Dolby Atmos Nedir? I Dolby Ses Atmosferi Nedir?

Sıklıkla duyduğumuz Dolby nedir? Sorusuna yanıt vererek başlayalım. Dolby Laboratories ses gürültü azaltma, ses kodlama ve sıkıştırma alanlarında hizmet veren bir şirkettir. Dolby teknolojileri, telefon ve televizyon gibi tüketici elektroniği firmaları tarafından lisans bedeliyle kullanılıyor.
Şirketin ürettiği teknolojilerden biri olan Dolby Atmosferi; oyun oynarken ya da film veya dizi izlerken seyirciye 360 derece ses deneyimi sunar. Bu gerçekçi deneyimi klasik hoparlörler gibi az kanallı bir yapı ile vermek yerine onlarca ses kanalı sayesinde sunar. Böylece oldukça gerçekçi bir ses deneyimi yaşanabilir.
Televizyonlarda kullanılan Dolby ses atmosferi sayesinde ekrandaki ayak sesinden, rüzgârın ağaç dallarını sallamasına kadar pek çok detayı yanınızda oluyormuşçasına deneyimleyebilirsiniz.
Hem yatay hem de dikey ses yerleşimine sahip Dolby ses efekti teknolojisi ilk kez Cesur filminde ve Star Wars: Battlefront oyununda kullanılmış. Günümüzde ise pek çok TV modelinde kullanılmaya başlandı.
Böylece TV seyircisi görüntüyü izlerken aynı zamanda mükemmel ses efektleri sayesinde kendisini oradaymış gibi hissedebiliyor.

Dolby Atmos Ne İşe Yarar?

İnsanların duyma işlevi üzerine incelemeler yapılarak hayata konmuş, bilime dayalı, gerçeğe en yakın ses deneyimlerinden biri olan Dolby surround teknolojisi sesi yalnızca duymamızı değil aynı zamanda hissetmemizi sağlıyor.

Dolby teknolojisine sahip olmayan televizyonlarda geleneksel stereolar yer alır. Bu stereolar, boyutsal tek yönlü ses oluşur ve gerçeklik hissi uyandırmaz. Bu teknolojide ses, yanlardan, arkadan ve hatta üstten iletilerek stereo genişletilir ve gerçeklik hissi kazanır.

Ekstra hoparlör kullanımına ihtiyaç duymadan 360 derece ses deneyimi sunan Dolby Atmosferi teknolojisinde televizyonun çeşitli bölgelerinde hoparlörler kullanılır. Bu hoparlörler sağ ve sol haricinde sesi yukarı doğru da yönlendir. Tavana çarparak geri dönen ses böylece 360 derece ses deneyimini yaşatır.

İlk ortaya çıktığı dönemde yalnızca sinema salonlarında kullanılan Dolby Atmosferi teknolojisi sonrasında evlere ve hatta ceplere dahi girmeyi başardı. Günümüzde pek çok Smart TV modelinde ve akıllı telefonda bu teknoloji kullanılıyor.

Dolby Atmosferi Özellikleri

Kendinizi izlediğiniz filmin içindeymiş gibi hissetmenizi sağlayacak kadar iyi ses deneyimi sunar. Ancak Dolby Atmos ses teknolojisi pek çok teknolojik alette kullanılıyor olsa da tam anlamıyla yararlanabilmek için içerik ve donanımsal anlamda bütünlük gerekiyor. Yani izleyeceğiniz bir filmde en gerçekçi sesi duyabilmek için filmin ve izlediğiniz televizyonun Dolby Atmosferi sistemine uyumlu olması en iyi sonucu veriyor.

Gerçek hayat ile sanal dünya arasındaki çizgiyi daha da incelten bu TV teknolojisi Netflix, Disney Plus, Amazon Prime Video, Sky Q, Fire TV, Xbox One gibi çeşitli platformlarca kullanılır. Ancak Örneğin Netflix içinde yer alan yapımların tamamı bu teknoloji ile üretilmiş içerikler değildir. Ya da herhangi bir kanal yayını Dolby teknolojisine uygun olmayabilir. Bunu da bilmek gerekir.

Dolby Atmos Ses Çubuğu

Dolby Atmos ses çubuğu TV’lere ekstra olarak bağlanabilen ve sinemadaymışçasına gerçekçi ses deneyimi sunan ekstra bir aparattır. Dolby erişimi sağlayabilmek ve gerçekçi ses deneyimi yaşamak için farklı markalara ait ses çubuğu modellerinden edinebilirsiniz.

Genellikle TV önüne konulan yatay, dar ve uzun tasarıma sahip ses çubukları evlerde çok daha kaliteli ses imkânı sunar.

Dolby Atmosferi Ses Sistemine Sahip Axen ve Sunny TV Modelleri

Axen.com.tr’de yer alan Sunny ve Axen webOS TV modelleri ile eviniz artık sinema salonu! Dolby atmosferine sahip Axen webOS TV çoklu sanal ses kanallarının oluşturduğu etkileyici Ultra Surround ses ile izleme ve dinleme deneyiminizi en üst seviyeye taşıyın!

Axen Dolby Atmos teknolojisine sahip webOS TV modellerini incelemek için tıklayın!

Yorumunuzu Yazın
Başa Dön