Okuma Süresi: 4 dakika

Mutfakta Vakit Kazandıran Blender İle Neler Yapılabilir?

Blender mutfaklarda yemek hazırlarken kullanılan, en büyük yardımcılardan biridir.
Yemek veya alternatif yiyecek ve içecek hazırlamayı daha pratik ve kolay bir hale getiren doğrayıcılar, ayrıca zaman tasarrufu da sağlar.

Küçük ev aletlerinin en önemlilerinden biri olan bu ürünler; karıştırma, çırpma ve püre yapma gibi daha pek çok iş için rahatlıkla kullanılabilirler.

Blender nasıl kullanılır? Doğrayıcı makineler ile neler yapılabilir? Hadi detaylarıyla inceleyelim.

Doğrayıcı Nasıl Kullanılır?

Küçük ev aletleri kategorisinde yer alan blender modelleri neredeyse her evde bulunması gereken mutfak aletleri arasında yer alır. Detaylı tarifleri hazırlama süreçlerindeki en büyük yardımcınız olan bu cihazlar belli bir sistemde çalışarak harika tarifler ortaya çıkarır.

Yiyecekleri ve içecekleri karıştırmak veya püre haline getirmek için kullanılan bu elektrikli mutfak aleti aynı zamanda içecek hazırlamak için de kullanılabilir.

Doğrayıcıların kullanımı modele göre farklılık gösterir. El blenderı tencere ve kase gibi kaplarda bulunan yemeklerin hazırlanması için rahatlıkla kullanılabilir. Kullanım aşamasında dikkat etmeniz gereken, bir elinizle elektrikli doğrayıcıyı tutarken diğer elinizle kabı sabit tutarak işleme devam etmektir. Bu şekilde hareket ederek olabilecek mutfak kazalarına engel olabilirsiniz. Diğer dikkat gerektiren nokta ise bu elektrikli küçük ev aletini çok sıcak yemeklerin içine koymamaktır. Yemek piştikten yaklaşık 10 dakika kadar sonra güvenli bir şekilde doğrama işlemini yapabilirsiniz.

Aynı dikkat gerektiren noktalar sürahi blenderlar için de geçerli. Bu model ürünlerin haznesine koyacak olduğunuz gıdaların çok sıcak olmaması gerekmektedir. Aynı şekilde haznenin kapağının iyice kapanıp kilitlendiğinden de emin olmalısınız. Çünkü kapak çalışma esnasında fırlayıp içindekiler etrafa saçılabilir.

Ayrıca sürahi modellerde çok katı olan gıdaları parçalamak için cihazı öncelikle düşük devirde çalıştırmanız ve kademe kademe hızını artırarak işlemlerinize devam etmenizde fayda var.

 

Öner: Tost Makinesiyle Yapılabilecek 5 Pratik Tarif

Hangi Blender Setini Almalıyım?

Blender setleri, mutfakta zaman geçirmekten hoşlanan yemek tutkunlarının işini büyük ölçüde kolaylaştıran küçük ev aletleri arasında yer alır. İyi bir doğrayıcı set sizin harika tarifler hazırlamanızı, elinizdeki yiyecekleri eşit şekillerde doğramanızı ya da sert gıdaları daha ufak parçalara ayırabilmenizi sağlar.

Blender  Modelleri;

Kişisel Blenderler; Motor parçası ve üzerinde bir haznesi bulunan modeller bu gruba girmektedirler. Daha çok farklı tarifler hazırlamak, içecek hazırlamak ve buz kırarak lezzetli ve farklı içecekler hazırlamak için kullanılan bu modeller el doğrayıcılarına göre  daha güçlü motorlara ve kırıcı bıçaklara sahiptir. Piyasada baktığımızda daha çok Smoothie ve ya Milkshake yapmak için kullanılan modeller arasında yer alırlar.

El Blenderler; Bu tip ürünlerin içinde bir tane motor başlığı bulunur. Diğer haznelere ve aparatlara bu motor başlığını takarak rahatlıkla ürünü kullanabilirsiniz. Bu model genellikle evde yemek hazırlamak için yaygın olarak kullanılan ürün çeşitleri arasında yer alır. Birbirinden farklı tipte seçenekleri bulunan ürünlerin farklı hazneleri ve bıçaklarını birçok amaç için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu modeller genelde set halinde satılır ve ihtiyacınıza göre bu setleri seçebiliyorsunuz. Ayrıca motor gücü, kapasite ve bıçak sayısı gibi detaylandırmalar yaparak satın alabilirsiniz.

Blender ile Yapabileceğiniz Pratik ve Kolay Milkshake Tarifi

Oreo Milkshake Tarifi

Ferah içeceklerin en tatlı çeşitlerinden biri bu tariften geçiyor. Bisküviyi süte bandırmaktan çok daha öte bir lezzet sizleri bekliyor.

Kullanılacak Malzemeler:
2 su bardağı süt
4 top vanilyalı dondurma
1/2 çay kaşığı vanilya özütü
8 adet Oreo bisküvisi
Oreolu Milkshake Tarifi Nasıl Yapılır?
Bisküvileri ufak parçalar haline getirmek için tüm malzemeleri karıştırıcıda karıştırın. Kıvam alan karışımı büyük bardaklara koyup bisküvi ve bisküvi kırıntılarıyla son dokunuşları yapıp servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun!

Yorumunuzu Yazın

Başa Dön