Okuma Süresi: 4 dakika
Akıllı Televizyon Temizliği

Akıllı televizyon temizliği TV’nin uzun ömürlü kullanımını sağlamak için özen gösterilmesi gereken konulardan biridir.

Kimi zaman gündemi kimi zaman da en sevdiğimiz filmi veya diziyi takip ettiğimiz akıllı televizyon modelleri, artık internetin de bağlanmasıyla beraber hayatımızda oldukça önemli bir konuma sahip olmaya başladı. Akıllı TV temizlik yöntemlerini bilmek ürünün kullanım ömrünü uzatacağı gibi daha kaliteli görüntü almanızı da sağlar.

Seyir keyfinizi artırmak için, bu yazımızda televizyon temizliğinde etkili ve kolay yöntemlerden bahsettik.

Televizyon Ekranı Nasıl Temizlenir?

Teknolojinin her geçen gelişmesiyle beraber, evlerimizde kullandığımız teknolojik ürünlerin sayısı da artmaya devam ediyor. Özellikle gündelik hayatın vazgeçilmez cihazları olan televizyon ve bilgisayarlar, temizlenmediği zaman çok çabuk tozlanan ve bu sayede kullanım ömrü kısalabilen cihazlar arasında yer alır. Bu teknolojik cihazlar doğru yöntemler temizlenmediğinde, tozlar cihazın içine kaçabilir ve kısa zamanda bozulmalar gerçekleşebilir. Ayrıca toz tabakası nedeniyle görüntü kalitesi de düşer.

Bu sebeple akıllı TV, bilgisayar, akıllı telefon gibi dijital cihazların sık sık ve doğru şekilde temizlenmesi gerekir.

Televizyon Ekranı Ne ile Silinir?

Akıllı televizyon temizliği yaparken dikkat edilecek 5 madde!

  • Mikrofiber bez kullanın
  • Doğal içerikli temizlik malzemeleri kullanın
  • Temizlik sonrası cihazı kurumadan çalıştırmayın
  • Cihaz açıkken nemli temizlik yapmayın
  • TV temizliğinde kesinlikle kimyasal malzeme kullanmayın.

Akıllı televizyon temizliği yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu kullanılacak temizleme malzemeleridir. Asitli ve etil alkol içeren temizlik malzemeleri asla kullanılmamalıdır. Doğal içerikli malzemeler ekranın ömrünü uzatırken, kolonya, aseton, yağ çözücü, çamaşır suyu gibi malzemeler, ekran renginde açılma ve ledlerde yanma gibi sorunları da beraberinde getirir.

Televizyon ekranı temizliğinde deterjan kullanımı yüksek dikkat gerektiren bir konudur. Çok az miktarda beyaz sirkeyi, suyla karıştırarak Mikrofiber bezi bu hazırladığınız suya hafifçe daldırıp sıktıktan sonra ekranı nazik bir şekilde silebilirsiniz.

Teknolojik cihazların ekranını temizlerken, mutlaka mikrofiber bez kullanın. Mikrofiber bezler, cam ve led ekranların çizilmesinin önüne geçer. Tozları alır ve sıvı maddelerin ekrandan rahatlıkla çıkmasına yardımcı olur.

Monitör ekranı temizlerken, çerçeve ve ekranı yavaş hareketlerle silin. Cihazı sildikten sonra çalıştırmak için mutlaka kurumasını bekleyin.

Akıllı televizyon satın alırken, satıcı sizler için temizlik malzemeleri de önerilebilir. Satın aldığınız cihaza uygun olan bu temizleyicileri kullanarak, mikrofiber bezle kolaylıkla temizlik yapabilirsiniz.

Akıllı Televizyon Temizliğinin Püf Noktası

Her ne kadar cep telefonu ve bilgisayar kullanımı günlük hayatımızda ciddi bir yere sahip olsa da, akıllı televizyonlar önemini hiçbir zaman kaybetmiyor.

Televizyonlar, içerisindeki pikseller sayesinde bize görüntü sağlar. Akıllı TV temizliği yapıldığı sırada bu piksellerin zarar görmemesi gerekir. Bu nedenle temizlik öncesi televizyonunuzu kapatmanız gerekir.

TV temizliğinde bir başka püf noktası da ıslak mendil kullanımıdır. Televizyonunuzu ıslak mendil ile temizlememeye dikkat edin. Bu işlem TV piksellerine zarar verebilir ve renk değişimlerine neden olabilir.

Fiş kullanımı da temizlik sırasında en çok dikkat edilecek konuların başında gelir. Televizyonu temizleyeceğiniz sırada mutlaka fişten çekmiş olmaya özen gösterin. Ekranda bir miktar nem kalacağı için zarar verme ihtimali bulunuyor. Bu yüzden temizliğe başlamadan önce fişten çekin ve daha sonra temizliğini tamamlayın. 10 dakika kadar süreyle bekledikten sonra fişi yeniden takarak kaldığınız yerden temizliğe devam edebilirsiniz.

Akıllı televizyon temizliği konusunda daha fazla bilgiye sahip olmak için Axen web sitesine göz atmayı unutmayın. İhtiyacınız olan küçük ev aletleri, TV ve tüm elektronik aletleri en uygun fiyatlar ve Sunny güvencesiyle Axen’de bulabilirsiniz.

Yorumunuzu Yazın

Başa Dön