Okuma Süresi: 5 dakika
Robot süpürge nasıl temizlenir?

Akıllı Robot süpürge artık ev temizliğinde en büyük yardımcımız! Ancak tüm evi köşe bucak temizleyen robot süpürgeler maalesef henüz kendini temizleyemiyor. Peki, robot süpürge temizliği nasıl yapılır?

Hadi inceleyelim;

Akıllı robot süpürge modelleri teknolojinin evimize taşıdığı en yeni ürünlerden biri. Silen, süpüren ve vakumlayan bu mini yardımcıların ev temizliğinde kazandırdığı süre ve sağladığı konfor ise oldukça büyük!

Dolayısıyla kullanım ömrünün uzun olması ve maksim um performansla temizliğini sürdürebilmesi için süpürge bakımının da itina ile yapılması gerekiyor.

Akıllı Robot Süpürge Toz Haznesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Akıllı robot süpürge modellerinde farklı hacimlerde toz haznesi bulunur. 200, 400, 600 ml gibi çeşitli kapasitelere sahip süpürgelerde bu haznelerin dolar dolmaz boşaltılması önemlidir. Toz haznesi dolu bir süpürgenin otomatik olarak emiş gücü ve performansı düşecek ve enerji tüketimi artacaktır.

Her süpürgenin toz haznesi temizliği farklılık gösterebilir. En doğrusu ürününüzün kullanım kılavuzunu inceleyerek toz haznesinin nasıl açıldığını öğrenmeniz ve bu talimatlara göre hazneyi belirli aralıklarla boşaltmanızdır.

Dolu bir toz haznesi ile çalışan süpürgenin emiş gücü azalır. Dolayısıyla yerde bulunan toz ve kirleri güzel şekilde çekemez. Bu nedenle her temizlikten sonra toz haznesini kontrol etmekte fayda var.

Genellikle akıllı robot süpürge modellerinin üst kapağı altında yer alan toz hazneleri, hazneyi tutan küçük mandalların geri çekilmesiyle açılır. Böylece hazneyi bir çöp kutusuna kolayca boşaltabilirsiniz. Haznede biriken kirleri temizlemek için yıkayabilirsiniz. Ancak sonrasında yeniden kullanım öncesi tamamen kuruduğuna emin olmanız gerekir.

İşte robot süpürge temizliğinde 5 adım;

Akıllı Robot Süpürge Temizliğinde 5 Adım!

  1. Toz haznesini boşaltın,,
  2. Su haznesini kontrol edin,
  3. Sensörleri temizleyin,
  4. Fırça rulosu ve yan fırçaları temizleyin,
  5. Tekerlek temizliğine dikkat edin.
Akıllı Robot Süpürge Su Haznesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Hem silme hem de süpürme yapan akıllı robot süpürge modellerinde sıvı tankı veya su haznesi bulunur. Bu iki isimle anılan içine su doldurulabilen ayrı bir kısım silme içindir. Süpürge paspasının olduğu bölümde bulunan su tankı marka ve modellere göre;  180, 200, 300 ml gibi farklı kapasitelere sahiptir.

Su tankına temiz su doldurup çalıştırdıktan sonra, temizlik bittiğinde su tankını boşaltmanızda yarar var. Elektronik kontrollü sıvı haznesine sahip modellerde sensörleri kurulamanız da yararınıza olacaktır.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri sıvı haznesi doluyken, robot süpürgeyi şarj istasyonu üzerinde bırakmamak. Temizlik bittikten sonra tankı boşaltmalı ve akıllı süpürgenizi bu şekilde şarj etmelisiniz.

Robot Süpürge Su Haznesine Deterjan Konur Mu?

Robot süpürge su haznesine deterjan koyulur mu? Robot süpürge mop sirke konur mu? Robot süpürge deterjanı var mı? Akıllı robot süpürge hangi deterjanla kullanılır?
Bu sorular, akıllı süpürgelerle alakalı en sık sorulan sorular arasında yer alır.
Baştan uyaralım; markalar robot süpürgeler için deterjan kullanımını sağlıklı bulmuyor!
Yüzey temizleyici ve deterjan gibi ürünler kimyasal madde içeren ürünlerdir. Dolayısıyla akıllı süpürgelerin çalışma mekanizmasına zarar verebilir.
Moplu robot süpürgeler su aktarım sistemi ile çalışır. Su aktarımında ince hortumlar, küçük pompa motorları ile sağlanır.
Robot süpürgeye deterjan konması halinde hortumlarda kalan deterjanın arındırılması zordur. Pas ve kireçlenmeye yol açabilir. Bu da pompa motorlarını bozar, hortumları tıkar. Aynı şekilde asidik bir ürün olan sirke kullanımı da doğru değildir.
Robot süpürge su haznesine yalnızca temiz su konmalıdır. Çeşme suları da sudaki kireç oranına göre kısa veya uzun vadede hortumların tıkanmasına neden olabilir.

Fırça Rulosu ve Yan Fırçalar Nasıl Temizlenir?

Fırça rulosu robot süpürgenin alt kısmında bulunan, bir nevi gırgırı andıran bir aparattır. Sensörlerin algıladığı tüm kirler ve çöpler bu rulo fırça yardımıyla toplanır ve toz haznesine hapsedilir. Dolayısıyla dökülen saçlar, evcil hayvan tüyleri ve bunlara benzer çöplerin fırçaya dolanması hem kullanım ömrünü kısaltır hem de akıllı robot süpürgenin temizlik performansını düşürür.

Saçlar dolanmış, kirli bir fırça daha az hava akışı ve daha az emiş gücü demektir. Bu sebeple fırçanın sık sık temizlenmesi gerekir. Robot süpürge temizliği için markalar ürün kutusuna temizleme tarağı ya da fırçası koyar. Bu aparat yardımıyla saçları çıkarmak işinizi oldukça kolaylaştırır. Düğüm olan saç, ip vs. gibi şeyler varsa ufak bir makas yardımıyla fırçaya dolanan maddeleri kesmek de çözüm olabilir.
Kontrol etmeni gereken bir başka aparatta yan fırça. Yan fırça süpürge dolaşırken etraftaki kirleri, çöpleri toplayarak ana fırça rulosuna doğru çeken aparattır. Dolayısıyla zamanla aşınabilir, yıpranabilir. Yan fırçaya dolanan saç ve tüy gibi tüm maddelerin temizlenmesi, kullanım ömrü bittiğinde ise yenisi ile değiştirilmesi temizlik performansı açısından yararlı olacaktır.

Tekerlek Temizliğine Dikkat Edin

Alt taban ve tekerlek temizliği de göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Tekerleklere yapışan toz, küçük parçalar vs. gibi maddeler süpürgenizin hareket kabiliyetini bozabilir.

Dolayısıyla tekerleklere yapışan, sıkışan toz, kir ya da başka herhangi bir maddenin temizlenmesi oldukça önemlidir. Akıllı süpürge tabanını hafif nemli bir bezle silebilirsiniz. Aynı şekilde tekerlekleri de nemli bir bezle silmeniz ve tekerlek aralarında sıkışan herhangi bir madde varsa çıkarmanız yararlı olacaktır.

Her bütçeye uygun akıllı  robot süpürge modelleri için hemen AXEN‘i ziyaret edin!

Yorumunuzu Yazın

Başa Dön