Okuma Süresi: 4 dakika
İhtiyacınıza Uygun TV Hangisi ?

İhtiyacınıza Uygun TV Hangisi ? Televizyon modellerinde artan çeşitlilik, ürünler arasında seçim yapmayı zorlaştırabilir. Ancak her zaman en üst modelin en iyisi olduğunu düşünmemelisiniz. Önemli olan ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak kendiniz için ideal modeli seçmektir. Peki, en iyi teknoloji en uygun fiyata sloganı ile yola çıkan Axen TV modelleri arasından nasıl seçim yapabilirsiniz.

evine en uygun tv boyutu hangisi
TV Boyutu Nasıl Olmalı ?

Satın alacağınız televizyonun boyutuna karar verirken öncelikle ekran ölçüsünün nasıl alındığını öğrenmenizde fayda vardır. Ekran boyutu, televizyonun çapraz köşeleri arasındaki ölçüyü inç cinsinden verir. İnç değerinin 2,54 ile çarpılmasıyla ise cm cinsinden değeri bulunur.

Konforlu bir şekilde televizyon izlemek için alacağınız ürünün boyutlarının evinize uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Koltuklarınızın ve televizyon ünitenizin yüksekliğini de göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Televizyonun Çözünürlüğü Ne Kadar Olmalı ?

Televizyon çözünürlüğüne karar verirken de ürünü kullanacağınız oda ve televizyonla koltuk arasındaki mesafe göz önünde bulundurulmalıdır. Cihaza yakın oturduğunuzda, ekrandaki pikseller gözle görülmeye başlar.

Ancak ekran çözünürlüğü ne kadar yüksekse piksellerin görünürlüğü o kadar azalır ve siz daha yakına oturabilirsiniz. Bu nedenle 4K ve 1080p çözünürlüklere sahip aynı boyuttaki iki cihazı aynı mesafeden izlediğinizde görüntünün aynı kalitede olmayacağını unutmamalısınız.

Televizyon İzleme Mesafesi

İzleme mesafesi, gözlerinizin yorulmasının önüne geçmek ve ideal netlik seviyesine ulaşmak için televizyon seyretmeniz gereken uzaklık olarak tanımlanabilir.

Bu mesafeyi ölçmek için televizyonunuzun çapraz köşeleri arasındaki mesafeyi 2/2,5 ile çarpmalısınız. Bulacağınız ölçü televizyonunuz ve oturacağınız yer arasındaki ideal mesafedir.

Görüş alanı ise; insan gözünün zorlanmadan görebileceği açıyı ifade edip 135 derece olarak belirlenmiştir. İdeali ise oturduğunuzda televizyonun bakış açınızın 40 derecelik bölümüne denk gelmesidir.

Bu açıyı sağlayabilmek için tercih etmeniz gereken ürünün boyutunu koltuk ve televizyon arasındaki mesafeyi ölçüp 0,84 ile çarparak bulabilirsiniz.

Tv izlemek için Önerilen Mesafe.
Smart TV mi Non-Smart TV mi?

Akıllı televizyon alabileceğiniz fiyata, daha büyük ekranlı bir non-smart TV almanız mümkündür. Ancak bu noktada önceliklerinizi değerlendirmelisiniz. Gelişen teknoloji smart TV’lerle gelen özellikleri ön plana çıkartarak ve televizyonların bir televizyondan çok daha fazla olmasını sağlamıştır. Bir smart TV aldığınızda dilediğiniz gibi internete girmeniz mümkündür.

Ayrıca yalnızca televizyon kanalları ile sınırlı kalmaz içerik sağlayıcıların sunduğu çeşitliliğe de ulaşabilirsiniz. Netflix, YouTube gibi popüler dijital platformları sık sık kullanıyor ve kablosuz ağlara televizyonunuzdan bağlanmak ya da pratik bir şekilde görüntü aktarımı gerçekleştirmek istiyorsanız tercihinizi smart TV modelleri sizin için ideal olabilir. Smart TV işletim sistemiyle Axen 65″ Ultra HD Smart TV For Android gelişmiş teknolojisiyle tüm trendleri yakından takip edin!

Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satın alacağınız televizyona karar verirken herkesin öncelikleri farklı olabilir. Ancak bazı ipuçlarını göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

  • Satın alacağınız ürün özellikleri kadar tasarımının da önemli olduğunu unutmamalı ve mümkün olduğunca odanızın dekorasyonuna uygun modellere öncelik vermelisiniz.
  • Görüntü aktarımı farklı cihazlarınız arasında bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Bu sayede cihazlarınızı daha verimli şekilde kullanabilirsiniz. Satın alacağınız cihazın HDMI desteğinin bulunmasına dikkat edebilirsiniz. Ayrıca cihazlarda yer alan HDMI yuvalarının farklı sayıda olduğunu da aklınızda bulundurmalısınız. Ekstra olarak USB, DVI, Scart gibi farklı girişlere de sahip modellere öncelik verebilirsiniz.
  • Uygulamalar arası hızlı geçiş özelliği bulunması, zaman kaybetmeden seri geçiş yapabilmenizi sağlar. Kumandada yer olan tek bir tuşa basarak, istediğiniz uygulamayı kayıt altına alabilir ve farklı bir uygulamadayken tek tıkla geçiş yapabilirsiniz.
  • Teknolojiyi günlük yaşantınızda kullanmaktan hoşlanıyorsanız WebOS gibi özel kişisel asistana sahip modelleri inceleyebilirsiniz.

İhtiyacınıza Uygun TV Hangisi ?

Evde geçireceğiniz zamanın kalitesini arttırmak için zengin ürün yelpazesine sahip Axen TV modellerini inceleyebilirsiniz. En yeni teknoloji en uygun fiyata sizinle!

Başa Dön