Okuma Süresi: 4 dakika
HDR10 Nedir ?

HDR 10 ’un temel hedefi insan gözünün gördüğüne en yakın görüntüyü ekrana yansıtmaktır.  “High Dynamic Range” teknolojisi kısaca HDR olarak ifade edilir. Sahnelerin dinamik aralığını iyileştiren ve en parlak beyazlar ile en koyu siyahlar arasındaki kontrast seviyelerini yükselten bir sistemdir. HDR, eski video sinyallerinin sunduğu sınırlamaları ortadan kaldırır. Parlaklık ve rengi daha geniş bir aralıkla ekrana taşır. Dolby Vision, HDR10 ve HLG gibi HDR standartları bulunur.

Sınırları Ortadan Kaldıran HDR10 Teknolojisi

Bu teknolojiyi 3840×2160 piksel çözünürlükle birleştiren 4K Ultra HD TV modelleri, karanlık ve aydınlık sahnelerdeki en gizli nüansları bile hissetmene yardımcı olur.

HDR10 teknolojisini destekleyen Axen 58″ Ultra HD Smart TV For Android ile aydınlık sahnelerde daha net ve detaylı renklerin spektrumu, karanlık sahnelerde ise daha fazla ayrıntının sinematik seyir zevkini sürün. Ayrıca görüntülerdeki renk aralığı da dengelendiği için mükemmel kontrast sağlar.

– HDR10 ile sahneleri hisset! – 

HDR10 Teknolojisinin Özellikleri

HDR10, geniş bir renk aralığını ve kontrastı sağlayan panel teknolojisi kullanır. Statik meta verileri işleyerek çalışır. Bu da görüntülerde tutarlılık sunar.

Bu formatı destekleyen tüm televizyonlarda her sahnedeki ışık ve renk seviyeleri mutlak değerlere otomatik olarak ayarlanır. Bununla birlikte bu teknoloji aşağıdaki özellikleri taşır:

HDR 10

  • HDR10 standartları, 1000 bit parlaklık ve 10 bit renk derinliği verir. Sayılar tek başlarına bir şey ifade etmese de normal bir SDR TV ile karşılaştırıldığında bu teknoloji, iki kat daha parlak bir görüntü sağlar.
  • Renk paleti 16 milyon olan SDR’nin aksine bir milyar gölgeye sahiptir. Bu da karanlık sahnelerin daha karanlık, aydınlık sahnelerin ise daha parlak hissedilmesini sağlar.
  • Ek renkler, gölgeler ve vurgularla daha fazla piksele sahip olmaktan çok görsel olarak daha fazla tatmin eden etkileyici sahneler sunar. Yüksek renk paleti, renk geçişlerini de daha çekici ve keyifli hale getirir.
  • Yüksek renk gamı akışı da hızlandırır. Hızlı akış sayesinde sahne geçişlerinde bulanıklık yaşanma ihtimali ortadan kalkar.

– HDR10 teknolojisiyle yepyeni bir sinema deneyimi yaşa! – 

HDR10 Özelliğine Sahip TV’leri Tercih Etmek İçin Sebepler

HDR10 özelliğine sahip televizyonlarla gölgeli bir yürüyüş yolundaki taşların dokusunu ve beyaz bulutların nüanslarını fark edersin.

Ayrıca aşağıdaki avantajlar nedeniyle de bu ürünleri tercih edebilirsin:

Amazon Prime, Netflix, Exxen ve YouTube gibi dijital platformlardan film, dizi, video izlemeyi seviyor olabilirsin.
HDR10 özelliğine sahip olan Smart TVmodelleri ile bu platformlara daha kolay ulaşırsın.
Bununla birlikte bu dijital kanallarda yer alan 4K içeriklerin büyük bir kısmı HDR10’u destekler.
Play Station 4 Pro ve PS5 ile birlikte Xbox’ın Series S ve Series X modelleri, HDR10 ile uyumlu çalışır.

Bu sayede televizyonda oyun deneyimi daha eğlenceli olur.
Bu özelliğe sahip olan televizyonlar, güncellemeleri otomatik olarak alır.
Bu sayede her geçen gün gelişen teknolojiyi yakalar.

Görüntülerdeki nüansların yanı sıra efektler de HDR10 ile daha keyifli hale gelir.
Bu teknolojiyle gerilim ve aksiyon sahnelerini tam anlamıyla yaşarsın.

– HDR özelliğine sahip televizyonlarla sahnelerdeki heyecanı hisset! –

HDR10 ve Dolby Vision Arasındaki Farklar Nelerdir?

HDR10 statik meta verileriyle çalışırken Dolby Vision meta verilerini kare kare uygular. Bu durumda HDR10, film boyunca aynı verilerle çalışır.

Her iki sistemin de kendi göre avantajları vardır. Ancak görüntüleri en baştan analiz etmesi, HDR10’u iyi bir tercih yapar. Ayrıca bu teknoloji, rakibinin aksine geliştirilebilir olduğu için tüm yeniliklere açıktır.

Seçkin markalar arasında yer alan Sunny, en yeni teknolojileri en uygun fiyata sunar. Sen de kaliteli bir televizyon deneyimi için Sunny bünyesindeki Axen TV modellerine göz atabilirsin.

– Axen TV ile kaliteyi keşfet! – 

Başa Dön