Okuma Süresi: 4 dakika
Hangi Besinlerin Hangi Süreyle Blenderda Öğütülmesi Uygundur?

Mutfakta yemek yaparken hayatınızı kolaylaştıran küçük ev aletleri, kullanmaya başladığınız ilk günden beri vazgeçilmeziniz oldu değil mi? Peki, küçük ev aletlerinin kraliçesi blender setini doğru kullanıyor musunuz? Yemek yaparken istediğiniz sonuca ulaşamıyor ve hep bir hata olduğunu düşünüyorsanız belki de aletleri kullanım şeklinize tekrar bir bakmalısınız. Blender setleri birçok farklı yiyeceği öğüten makinelerdir ancak istediğiniz sonuca ulaşmak için doğru yöntemleri uygulamanız da önem taşır.

Sağlıklı Besin Değerleri için Sebze ve Meyveler

Sağlıklı besin değerlerine sahip, lezzetli yemekler hazırlamak için blender kullanımında süre oldukça dikkat isteyen bir konudur. Her yemeğin tadı, her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Elinizdeki ürünün maksimum çalışma süresi bir yana, yiyeceğin formu ve tarifin ihtiyacı bir yana…

En iyi teknoloji en uygun fiyata Sunny Blender ile bulunabilir ama doğru kullanım da uzun süreli fayda için şarttır. Yiyeceklerin türüne göre uygulanan süreler konusunda dikkatli olmalı ve makinenizin sınırlarını her zaman bilmelisiniz.

Pratik tarifler doğru teknikler uygulandığı zaman hazırlaması kolay ve hızlı olduğu için herkesin başvurduğu unsurlardır. Bulduğunuz yemek tarifini hazırlamak için heyecanla mutfağa girdiniz fakat sonuç istediğiniz gibi olmadı!

Bu durumda sebze ve meyvelerin yanlış öğütülmesi tarifinizi bozmuş olabilir.1 ile 15 arasında değişen hız kontrolü sayesinde Sunny Opera Multi Blender Seti ile tüm kontrol siz de olur.

Lezzetli yemekler için doğru sebze meyve öğütme saniyeleri genel olarak;

  • Soğan, birkaç parçaya ayrıldıktan sonra hazne içine konulmalı ve tarife göre süre uygulanmalıdır. Yaklaşık 8 saniye ince kıyılmış köfte soğanı için yeterli olurken, biraz daha diri olmasını istiyorsanız 5-6 saniye cihaz çalıştırılır.
  • Domates, püre halinde domates için 10 saniye kuralını takip edebilirsiniz. Domatesin tamamen suyunu salmasını istemiyorsanız süreyi kısaltmak yeterlidir.
  • Havuç, salatalık ve kabak gibi sebzeleri öğütürken 9-10 saniye arası bıçakların çalışmasına izin vermelisiniz. Sebzenin yapısına göre su değeri değişebileceğinden gözünüzle hazne içindeki durumu kontrol edebilirsiniz.
  • Maydanoz çekerken ince kıyım için 10 saniye, kalın parçalama için daha azı yeter.
Pratik Tarifler için Kuruyemiş Öğütme Süresi

Kullandığınız cihazın tasarım kalitesine göre sert yapılı olan kuruyemiş ve kuru meyveleri de rahatlıkla parçalayabilirsiniz. Bıçakların körelmemesi ve yamulmaması için badem, ceviz ve fındıkları birkaç parçaya ayırmak sağlıklı bir harekettir.

  • Genellikle kuruyemişlerin 1-2 avuç kadar olan miktarını iri şekilde öğütmek için 10 saniye yeterlidir.
  • İnce kıyılmış ve neredeyse toz formunda kuruyemişe ihtiyacınız varsa cihazı 10 saniye çalıştır, 10 saniye dinlendir periyodu ile kullanabilirsiniz. Birkaç defa blenderdan geçirerek kuruyemişi istediğiniz forma ulaştırırsınız.
  • Kuru meyvelerin (üzüm, kayısı, hurma, elma… vb.) öğütülmesi sırasında da sert yapıları göz önüne alınarak birkaç parçaya ayrılması tavsiye edilir. Beklediğiniz boyuta ulaşana kadar 10 saniyelik periyotlarla kıyım işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
Becerikli Aletler, Sağlıklı Besinler

Blender kullanımı sırasında aklınıza takılan süre sorununa en basit çözüm istekler ve besinin yapısını düşünerek göz kararından gelir. Bir yiyecekte ne kadar az su bulunursa, o ürün o kadar sert olur ve kıyılması zaman alır. Hassas ve yumuşak olanlar ise hemen kendilerini salar ve çabuk öğütülür. Meyvenin yumuşaklığına ve tarifin gereksinimine göre zamanla kendi sisteminizi bulursunuz.

  • Kemiksiz et ya da ekmek gibi bıçağı saran forma sahip besinler söz konusu olduğunda öğütme işlemi için 15 saniyeden daha uzun bir süre ayırmanız gerekebilir. Cihazın ısınmaması için 2 kere 10’ar saniyelik periyot uygulayabilirsiniz.
  • Öğütme sırasında işinize yarayacak en büyük tüyo aralıksız basma ve aralıklı uygulama arasındaki farktır. Püre ve toz kıvamı için aralıksız saniyeler, taneli öğütme için aralıklı basma işlemi yapabilirsiniz.

Sunny küçük ev aletleri “En yeni teknoloji en uygun fiyata” sloganı ile ihtiyaçlarınızı karşılamak için fırsat ürünleri ile sizi bekler!

Başa Dön