Elektrik Tasarrufu Sağlayan Çay Makinesi

Çay makinesi modelleri, her geçen gün gelişen teknolojiyle beraber geliştirilerek devam etmektedir.
Çay, günlük yaşamın en sevilen ve en çok tüketilen içeceklerinden biridir. Sabah kahvaltısıyla beraber ocağa konan çaydanlık, gün içinde pek çok kez tazelenerek güne eşlik eder.

Uzun ve keyif dolu sohbetlerin en çok tercih edilen içeceği, taze ve güzel demlenmiş bir çaydır. Bu güzel demlenmiş çayın en büyük sırrı Axen teknoloji harikası çaycıdır.
Hayatımızda bu denli önemli bir yere sahip çayın lezzetini artırmak için demleme tekniklerinden kullanılan suya kadar pek çok noktaya dikkat etmek gerekir. Ancak en önemli hususlardan biri kullanılan çaydanlık veya elektrikli çaycıdır.

Geçmişte çay demlerken en çok kullanılan alet elbette çaydanlıklardı ancak ilerleyen teknoloji çayın lezzetini artırmak ve işlemi kolaylaştırmak için de geliştirildi ve çay makineleri üretildi. günümüzde neredeyse her eve giren çay makineleri hem demleme süresini oldukça kısaltıyor hem de çayın lezzetini artırıyor.

Axen küçük ev aletleri içinde yer alan,  elektrik tasarruflu çay makineleri, en güzel demleme şeklini biliyor ve damak zevkinize en uygun çayı demliyor.

Çay Makinesi Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çay makinesi alırken dikkat etmeniz gereken özellikler, kullanım alışkanlıklarınıza ve ürünün kullanılacağı alanına göre şekillenmelidir.

Eğer bir çay tiryakisiyseniz ya da çay içmeyi seven kalabalık bir aileniz varsa, su ve demlik haznesi geniş, otomatik kapanma, ölçü göstergesi ve paslanmaz çelik termostat gibi daha pek çok özelliği olan çaycı modelleri arasından seçim yapmanız çok daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Böylece daha uzun süre çay keyfi yapabilirsiniz.

Çay Makinesi Nasıl Kullanılır?

Çay demlemenin en pratik yollarından biri elektrikli çay makinesi kullanmaktır. Tıpkı demleme usulü gibi kullanılan makinesinin kalitesi de çayın tadını etkileyen en önemli unsurlardan biridir.
Elektrikli çay makineleri çayın hazırlanma aşamasında büyük kolaylık sunan küçük ev aletlerinden biridir.
Makinede yapılan çay daha hızlı kaynar, uzun süre sıcak kalır. Peki, çaycı  nasıl kullanılır işte uygulamamız gereken  adımlar!

 • Elektrikli çay makinesinin alt kısmındaki hazneye ihtiyacınız kadar soğuk su doldurun. Makinenizi fişe takın ve çalıştırın.
 • Suyunuzun kaynamasını bekleyin.
 • Su kaynadıktan sonra makinenizin demlik kısmında bulunan çayın üzerine gerektiği ölçü kadar kaynayan sudan ekleme yapın. Makinenin alt kısmına yeniden soğuk su eklemeyi unutmayın.

5-10 dakika çayın demlenmesini bekleyin. Sonra da servise hazır edin afiyetle için.

Elektrikli Çay Makinesi Nasıl Temizlenir?

Elektrikli çay makinesi temizliği için bulaşık makinesine atmak dışında birbirinden farklı yöntemler kullanabilirsiniz.

 • Uzun süreli kullanımlar ve bakımsızlık sonucunda makineniz kireçlenir. İlk olarak evde bulunan malzemelerle makinenizin temizliğini yaparak işleme başlayabilirsiniz.
 • Isıtıcı kısmına kaynar su doldurup, suyun içerisine bir fincan sirke ve üç yemek kaşığı limon tuzu ekleyerek kireçlerden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Bu karışım kireçleri iyice sökebilmek için makinenizin kireçlenen alt kısmında birkaç saat boyunca yumuşayana kadar beklemelidir.
 • Beklemenin ardından kirli olan suyu boşaltıp temizleyerek kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • Eğer çok fazla kireçlenme varsa limon tuzu ve sirke karışımına karbonat da ilave edip karışımın etkisini daha da artırabilirsiniz.
 • Çay makinelerinin bakımları düzenli şekilde yapılmalıdır. Düzenli bakım yaptığınız takdirde uzun süreler boyunca elektrikli makinenizi gönül rahatlığıyla kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • Henüz kireç oluşumu yoksa günlük iç temizlik işlemi için makinenizin alt ve üst haznelerini su ile durulamanız yeterlidir.
 • Dış temizliğini yaparken ise nemli bir bez kullanmanız yeterli olacaktır. Eğer dış yüzeyi fazla kirlenmişse deterjan da kullanarak nazikçe temizliğini sağlayabilirsiniz.
 • Makinenizin elektrikli kısımları suyla temas etmemelidir, aksi takdirde bozulabilir. Bu sebeple sadece uygun ve çok ıslak olmayan bir bez ile silmelisiniz.

Çay Makinesinin Gücü Kaç Watt Olmalı?

Elektrikli çay makinesi gün içinde uzun süre çalışan bir cihaz olduğu için elektrik tüketimi önem arz eden konular arasındadır. Bununla beraber güzel bir tada sahip çayı kısa sürede demleyebilmesi için de güçlü ve pratik bir cihaz olması gerekir.

Bir elektrikli çay makinesinin en kısa sürede suyu kaynatabilmesi için en az 1800 ya da 2000 wattlık bir kaynatma gücüne sahip olması gerekir.
Bunun altındaki watt gücünde kaldığında suyu geç kaynatıp daha uzun sürede çayın demlenmesine sebebiyet verebilir.

Çayın en güzel şekilde demlenebilmesi için bir süre sıcak olarak beklemesi gerekiyor.

Bu sıcaklığı sağlayabilmesi için sıcak tutma modunun yaklaşık olarak 160 watt olması ideal seviye sayılır.

Satın almak istediğiniz çaycıya karar verirken güç sarfiyatı kontrol etmeniz gereken en önemli özellikler arasında bulunmaktadır.

Birbirinden farklı tarzda elektrikli çay makinesi çeşitlerini Axen üzerinden incelemeyi unutmayın.

SUNNY HARMONİ ÇAY MAKİNESİ
Yorumunuzu Yazın
Başa Dön