Evde Yapılabilecek Sporcu İçecek Tarifleri

Blender ile evde yapılabilecek sporcu içecekleri tarifleriniz sizler için derledik!

Sporcu içeceği hem spor öncesi hem de spor sonrası içilebilen, enerji verici ve yağ yakımını hızlandıran çok çeşitli içeceklerdir. Evde kolaylıkla hazırlanabilen sporcu içecek tarifleri ile spora gitmeden içeceğini oldukça kısa bir sürede hazırlayabilirsiniz.

Uzmanlar enerji seviyesini yükseltmek için paketlenmiş, hazır enerji içeceklerini kullanmanın sağlığı olumsuz etkileyebileceğini sık sık hatırlatıyor. Spor öncesi dinamik olmak için hazır satılan katkı maddeli hazır enerji içecekleri yerine, evde doğal yapılmış enerjinizi tavan yapacak doğal enerji içeceğine eminim birçoğunuz hayır demeyecektir.

O halde gelin bu tariflere ve sporculara sağladığı faydalara hep birlikte göz atalım;

Evde Sporcu İçecekleri Nasıl Yapılır?

Spor yapanların daha enerjik olmalarına yardımcı olan ve spor sonrasında bitkinliğin önlenmesi için enerji içecekleri tercih edilir.

Evde blender yardımı ile kolayca içecek hazırlamak için yapacağınız tarife göre malzemeleri bir araya getirin. Sonrasında blender ya da rondo yardımıyla meyveleri parçalayarak veya birbiri içinde karıştırarak sıvı haline getirebilirsiniz.

Sporcular İçin İçecek Tarifleri

Çilek, Yaban mersini ve Chia Tohumlu Doğal Enerji İçeceği

Yaban mersini ve çilek antioksidanlar yönünden zengin ve doğal şekerler içeren besinler grubunda yer alırlar. Chia tohumları hem protein hem de sağlıklı yağlar bakımından iyi bir besindir. Aynı zamanda lif bakımından da zengin bir besin kaynağıdır.

Bunları birleştirerek doğal enerji içeceği haline getirebilirsiniz. Sporcular için hazırlanmış bu içecek için malzemeleri ve nasıl yapıldığına birlikte bakalım;

Chia Tohumlu Doğal Enerji İçeceği İçin Malzemeler

 • Yarım su bardağı çilek,
 • Yarım çay bardağı yaban mersini,
 • 1 avuç taze nane yaprağı,
 • 1 çay kaşığı chia tohumu
 • 1 tatlı kaşığı hakiki bal.

Chia Tohumlu Doğal Enerji İçeceği Yapılış Aşamaları

 1. Yaban mersini ve çileği bir blenderin içine atın ve iyice ezin.
 2. Ardından içine hakiki bal ve chia tohumlarını ekleyerek, bir kez daha blenderdan geçirin.
 3. Bir bardağa dökerek, spor öncesi doğal enerji içeceği olarak en az 30 dakika öncesinde içebilirsiniz.

Kiraz ve Limonlu Doğal Enerji İçeceği

Kiraz ve limon meyvesi, çalışırken enerjinizi arttıran iyi miktarda doğal şeker ve antioksidan içerir.

Kiraz ve Limon meyvelerini karıştırarak doğal enerji içeceği haline dönüştürebilirsiniz.

Kiraz ve Limonlu Doğal Enerji İçeceği İçin Malzemeler

 • Yarım su bardağı doğranmış kiraz,
 • Yarım su bardağı limon suyu,
 • 1 tatlı kaşığı hakiki bal,
 • Bir tutam rezene tohumu tozu.

Kiraz ve Limonlu Doğal Enerji İçeceği Yapılış Aşamaları

 1. Yarım bardak su ile yarım bardak kirazı bir kaba atın ve iyice karıştırın.
 2. Bir blender yardımı ile bu karışımın içine bal ve rezene tohumunu attıktan sonra iyi dağılacak şekilde karıştırın.
 3. Sonrasında buzdolabına koyun ve iyice soğutun.

Spor öncesi ve sonrası için doğal enerji içeceği olarak en az 1 saat öncesinden başlayarak içebilirsiniz. Afiyet olsun!

Sporcu İçecekleri Faydaları

Sporcu içecekleri kullanımıyla beraber, terle kaybedilen sıvının yanı sıra, mineral ve enerjinin bir kısmınıda vücudunuza kazandırabilirsiniz. Antrenman süreniz fazlaysa ve sıcak havada uzun süreli egzersiz yapıyorsanız, suyun yanında sporcu içeceği tüketmek çok daha faydalı olacaktır.

Aynı zamanda ideal sporcu içeceğinizin şeker oranının 100 ml’de en fazla 6-8 gram ve şeker tipinin de fruktoz değil glikoz veya sakkaroz olmasına dikkat ederek blender ile hazırlayacağınız içecekleri tüketebilirsiniz.

Sporcular Hangi İçecekleri İçmeli

Susama hissi geliştiğinde vücut %1’lik su kaybına uğramış demektir. Yani vücut suyunun %10’unun kaybedilmesi bile yaşamın tehlikeye girmesi için yeterli bir orandır.

Egzersiz sırasında kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yerine konması hem sağlık hem de performans için çok önem arz eden konular arasındadır.

Bu durumla karşı karşıya kalmayın diye spor sonrasında içebileceğiniz sıvı ve elektrolit dengesini sağlamanıza yardımcı olacak, evde blender ile kolayca hazırlayabileceğiniz alternatif spor içecekleri sizler için bir araya getirdik;

Hindistan Cevizi Suyu 

The Journal of the International Society of Sports Nutrition’ın 2012’de yaptığı bir araştırmaya göre hindistan cevizi suyu hidrasyon ve performans için su ve spor içecekleri gibi iyi içecekler arasında yer alır. Renklendirici ve şeker içerikli sular yerine tamamen besleyici ve sağlıklı hindistan cevizi suyu kullanarak zinde kalmak mümkündür.

Çikolatalı Süt

Spor içeceklerinin amacı hem antrenmana hem de iyileşmeye yardım edebilmektir. İyileşme için en iyi karışım doğru oranlarda karbonhidrat ve protein desteğidir. Aynı çikolatalı sütün içeriği gibi. İyi karbonhidrat ve protein oranı yanında D vitamini, kalsiyum, A vitamini ve demir içeriği ile oldukça yararlıdır. Texas Üniversitesi’ndeki araştırmalar çerçevesinde ideal antrenman sonrası içecek olarak çikolatalı süt olduğu düşünülüyor. İçeriğinde şeker olabilir ama besleyici ve sağlıklı içeriği de mevcuttur. En iyi sonucu almak için doğal olanı tüketmenizde fayda vardır.

Doğal Maden Suyu

Doğal maden suyu kemiklerin güçlenmesini sağlayan kalsiyum, kalp ve damar sağlığına yardımcı olan magnezyum, mide ve sindirim sistemine destek olan bikarbonat gibi birçok minerali içinde bulundurur. Elektrolit ve mineral açısından dengeli yapıya sahip olan doğal maden suyu, spor sırasında kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yerine konmasına destek olur. Sodyum-potasyum dengesinin sağlanmasına ve baş ağrısı, halsizlik gibi şikayetlerin ortadan kalkmasına da yardımcı olur.

Karpuz Suyu

Sağlıklı içecekler için yapılan araştırmalarda, egzersiz öncesi iki gruptan birine karpuz suyu diğerine de pembe plasebo içeceği verilip deney yapmışlar. Karpuz suyu içen insanların ertesi gün daha az yorgun hissettiklerini gözlemlemişler. Ayrıca karpuzun içerdiği vitamin, mineral ve antioksidanlar sayesinde sağlığa yararlı sayısız özelliği de vardır ve ayrıca tadı da çok güzeldir. Aynı zamanda günlük su ihtiyacını karşılamaya da olanak tanır. Üstelik blender ile evde karpuz suyu hazırlayabilirsiniz!

Yorumunuzu Yazın
Başa Dön