Okuma Süresi: 6 dakika
Android TV, Tizen TV ve WebOS TV Nedir?

TV işletim sistemi, akıllı televizyonlarda kullanılan, televizyonun internete bağlanabilmesini, tıpkı cep telefonları gibi çeşitli uygulamaların televizyona da indirilebilmesini sağlayan bir nevi beyindir. Televizyonları akıllı hale getiren işletim sistemleri, daha teknolojik, kolay, hızlı ve kullanışlı bir deneyim sunar. Netflix, Exxen, Disney plus gibi pek çok akış hizmetinin piyasaya sürülmesi, oyun ve müzik platformlarının çeşitliliğinin artması televizyonlardan beklentiyi de artırdı. Uydudan gelen standart yayınların yanı sıra diziler, filmler, müzik ve hatta oyunlar çok daha kolay erişilebilir hale geldi. Dolayısıyla bir televizyondan beklenti de bu yönde gelişmeye başladı. Tizen OS, WebOS, Android işletim sistemleri televizyonlarda en sık kullanılan işletim sistemleridir. Dolayısıyla her birini ayrı ayrı incelemek gerekir.

Tizen OS İşletim Sistemi Nedir?

Tizen OS TV işletim sistemi Linux tabanlı, açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Akıllı telefonlarda ve tabletlerde uzun zamandır kullanılan Tizen OS artık televizyonlarda da yerini aldı.

Samsung markasının tüm televizyon modellerinde kullandığı bu işletim sistemi, Ekim 2022 itibariyle dünyanın çeşitli ülkelerinde, önemli televizyon üreticisi markalar tarafından da kullanılmaya başlandı.

Samsung markasının Tizen OS işletim sistemini 3. Parti üreticilere açma kararının ardından ülkemizde Atmaca Holding bünyesinde bulunan Sunny ve Axen markaları Tizen OS işletim sistemine sahip TV üretimine başladı.

Bakalım Tizen akıllı televizyonların farkı ne? Tizen TV nedir? Tizen OS Nedir? Samsung Tizen işletim sistemi ne işe yarar?

Tizen OS Nedir? I Tizen OS TV İşletim Sistemi

Açılımı “Tizen Operating System” olan Tizen OS, Samsung mühendisleri tarafından geliştirilmiş bir akıllı işletim sistemidir.

Modern ve kullanışlı ara yüzü, erişim hızı ve binlerce seçenek sunan uygulama marketi ile televizyonları akıllı hale getire Tizen OS işletim sistemi günümüzün önemli işletim sistemlerinden biridir.

Tizen OS TV zengin içerikli uygulama marketi Samsung App Store aracılığıyla en güncel platformları kolayca televizyonunuza indirebilir, dilediğiniz dizi, film, müzik e oyunlara ulaşabilirsiniz.

Tizen TV uygulamalarının tamamı lisanslı ve orijinaldir. Otomatik TKGS sistemi ile otomatik olarak güncellenen Tizen OS TV sayesinde, HBB TV, Ekran paylaşımı (SmartView) gibi özelliklerle televizyonunuzu kişiselleştirebilirsiniz.

webOS TV İşletim Sistemi Nedir?

webOS LG firmasının sunduğu Linux tabanlı bir işletim sistemidir.

Özellikle sihirli kumandası ile büyük beğeni toplayan webOS televizyon modellerine; Disney plus, Netflix, Exxen, Amazon Prime Video, Youtube gibi pek çok uygulamayı kolayca indirebilirsiniz.

Sesli komut özelliğine sahip webOS TV modelleri ile internete bağlanabilir, web sayfalarını gezebilir, dijital dünyayı keşfedebilirsiniz

Teleivzyonunuza pek çok uygulama indirebilir, çeşitli film, dizi ve müziklere ulaşabilirsiniz.

webOS TV işletim sisteminde uygulamaları LG Content Store aracılığıyla indirebilirsiniz.

Güçlendirilmiş yapay zekâ ve Türkçe akıllı ses asistanı, üstün ses ve görüntü kalitesiyle Smart TV (akıllı TV) deneyimini webOS TV ile yaşayabilirsiniz.

Android TV Nedir? Android TV İşletim Sistemi

Android TV İşletim Sistemi:

Google tarafından üretilen işletim sistemi ise Android TV’dir. Televizyon, tablet, akıllı saat, otomobil gibi pek çok farklı teknolojik üründe kullanılan Android işletim sistemi, günümüzün en çok kullanılan işletim sistemlerinin başında gelir.

Google Play uygulama marketi sayesinde Android TV işletim sistemine sahip televizyonlarınıza akış hizmetlerinden, müzik uygulamalarına ve oyunlara kadar geniş bir yelpazede seçeneği indirebilirsiniz.

Android işletim sistemi de tıpkı diğer işletim sistemleri gibi; Youtube, Netflix, Exxen, Amazon Prime, Disney+, Digitürk Play, Blu TV, Tivibu Go gibi pek çok uygulamayı televizyonunuza indirmenize olanak sağlar.

İşletim sistemine sahip akıllı televizyonları kullanabilmenin ilk şartı evinizde bir internet bağlantısı olmasıdır. İçerik hizmetlerine, uygulama marketlerine giriş yapabilmek için öncelikle televizyonunuzu internete bağlamalısınız.

İnternet bağlantısını tamamladıktan sonra bir mail adresine ihtiyacınız olacak. Mail adresi ve kullanıcı şifreniz ile giriş yaparak hesap açtıktan sonra işletim sistemine sahip akıllı televizyonunuzun kurulumunu tamamlayabilir ve dilediğiniz uygulamaları televizyonunuza indirebilirsiniz.

Google Play aracılığıyla dilediğiniz application (APP) yani uygulamayı televizyonunuza indirebilir, Android TV işletim sistemine sahip televizyonunuzu dilediğiniz şekilde kişiselleştirebilirsiniz.

Birbirinden farklı TV işletim sistemi farklı ara yüzleri, dolayısıyla farklı kullanıcı deneyimleri sunar. Marka, model, boyut gibi faktörlerin yanı sıra işletim sistemi de televizyonun kalitesini ve fiyatını belirleyen en önemli etkenlerden biridir.

Hızlı bir işletim sistemine sahip, stabil çalışan, yavaşlama-donma yapmayan televizyonlar artık daha sık tercih edilen modellerdir.

İşletim sistemine sahip akıllı televizyonları kullanabilmenin ilk şartı evinizde bir internet bağlantısı olmasıdır. İçerik hizmetlerine, uygulama marketlerine giriş yapabilmek için öncelikle televizyonunuzu internete bağlamalısınız.

İnternet bağlantısını tamamladıktan sonra bir mail adresine ihtiyacınız olacak. Mail adfresi ve kullanıcı şifreniz ile giriş yaparak hesap açtıktan sonra işletim sistemine sahip akıllı televizyonunuzun kurulumunu tamamlayabilir ve dilediğiniz uygulamaları televizyonunuza indirebilirsiniz.

Google Play aracılığıyla dilediğiniz application (APP) yani uygulamayı televizyonunuza indirebilir, Android işletim sistemine sahip televizyonunuzu dilediğiniz şekilde kişiselleştirebilirsiniz.

Birbirinden farklı işletim sistemleri farklı ara yüzleri, dolayısıyla farklı kullanıcı deneyimleri sunar. Marka, model, boyut gibi faktörlerin yanı sıra işletim sistemi de televizyonun kalitesini ve fiyatını belirleyen en önemli etkenlerden biridir.

Hızlı bir işletim sistemine sahip, stabil çalışan, yavaşlama-donma yapmayan televizyonlar artık daha sık tercih edilen modellerdir.

Hangi TV İşletim Sistemi Daha İyi?

Android TV, Tizen OS TV ve webOS TV arasındaki farklar nelerdir? Hangi işletim sistemi daha iyi? webOS mi Tizen mi? Android mi webOS mi… bunlar gibi aklınızda pek çok soru olabilir.

İşletim sistemlerinin her biri televizyonu smart yani akıllı hale getirir. Yukarıda saydığımız işletim sistemlerinin her biri farklı sağlayıcılara aittir. Dolayısıyla ara yüz, tasarım, hız, uygulama desteği gibi özellikleri birbirinden farklılık gösterir. En iyi TV işletim sistemini seçebilmek ya da en iyi kullanıcı deneyimi sunan TV işletim sistemini bulabilmek kullanıcıların beklenti ve isteklerine göre farklılık gösterebilir.

Axen.com’da yer alan webOs, Tizen OS ve Android işletim sistemine sahip televizyon modellerimizi inceleyerek beklenti ve ihtiyaçlarınıza en uygun akıllı televizyonu, bütçe dostu fiyatlarla bulabilirsiniz.

Yorumunuzu Yazın

Başa Dön