50 inç Televizyon Modelleri ve Fiyatları

50 inç televizyon 126 ekran televizyon modellerini ifade eder. Büyük ekran TV kategorisinde yer alan 50 inç TV modelleri salon televizyonu olarak da bilinir.

Devamını Oku

Televizyon seçerken bilinmesi gereken en önemli özelliklerden ilki televizyonun büyüklüğüdür. TV boyutları inç ya da ekran ile ifade edilir. İnç; uzunluğu 2,54 cm’e tekabül eden bir uzunluk ölçü birimidir. Yani 1 inç, 2,54 cm’dir.

TV’de inç Nasıl Ölçülür?

İnch (inç) bilgisi TV boyutunun çapraz uzunluğunun ölçülmesiyle elde edilir. TV ekranının sol üst köşesinden sağ alt köşesine kadar ölçülen rakamı 2,54 ile çarparak inç hesaplayabilirsiniz.

Aldığınız televizyonun boyutunu bilmiyorsanız bu basit yöntemle kısa sürede hesaplayabilirsiniz. Yine aynı şekilde televizyonu koymak istediğiniz alana kaç ekran TV seçeceğiniz konusunda tereddütleriniz varsa mevcut alanı ölçerek, uygun inç boyutunu tespit edebilirsiniz.

50 inç Kaç cm?

50 inç televizyon modelleri büyük ekran TV olarak bilinir. 126 cm’ye denk gelen 50 inç TV ölçüleri en ve boy olarak 111 cm x 62 cm cm’dir. Yani genişlik 111 cm, boy ise 62 santimetredir.

50 inç TV Kullanım Alanları

126 ekran yani 50 inç televizyonlar genellikle salon ya da oturma odası televizyonu olarak kullanılır. Büyük ekran TV olması dolayısıyla evin en geniş odasında kullanılan 126 ekran televizyon modelleri, büyük ekran TV keyfini yaşamanızı sağlar.

Ancak büyük bir eve sahip olanlar; yatak odası, mutfak veya çocuk odası büyük olanlar da elbette büyük ekran TV modellerini bu odalarda tercih edebiliyor. 50 inç TV kullanım alanı kullanılacak alanın büyüklüğünün yanı sıra elbette kullanıcının beklenti ve taleplerine göre de şekilleniyor.

Ancak yine de TV ekran boyutu seçerken odasın büyüklüğünü göz önünde bulundurmakta yarar var. Çünkü küçük bir odada 50’’ gibi büyük ekranlı bir TV kullanmak uzun vadede göz problemlerine yol açabilir. Seyir keyfini düşürür.

Bunun için TV seçerken ideal TV izleme mesafesinin hesaplanmasında yarar var.  TV’yi izleyebileceğiniz ideal mesafeyi bulmak için, televizyonunuzun santimetre cinsinden boyutunu 2-2,5 ile çarpmanız yeterlidir.

50 inç televizyon modeline sahipseniz ideal TV izleme mesafesi; 126×2= 252 cm olmalıdır. TV üniteniz ile koltuklarınız arasındaki mesafeyi bu ölçüye göre ayarlamanız TV izleme kalitenizi artıracaktır.

İdeal TV Kaç İnç Olmalı? Veya Odaya göre TV boyutu hesaplama gibi daha detaylı bilgiler için: İdeal TV İzleme Mesafesi Ne Olmalı? Yazımızı okuyabilirsiniz.

50 inç TV Fiyatları

50 inç TV fiyatlarını belirleyen pek çok farklı etken vardır. Marka ve modelin yanı sıra çerçeve, ayak gibi dış özellikler ile işletim sistemi, işlemci, yenileme hızı gibi özellikler fiyatları etkileyen unsurlardır.

Axen TV kategorimizde Sunny, Axen, Woon, Elton markalarına ait küçük ekran TV modellerinden büyük ekran TV modellerine pek çok farklı seçenek bulabilirsiniz. İhtiyacınıza en uygun televizyon boyutunu bulmak ve siparişinizi hemen oluşturmak için Axen’i hemen ziyaret edin.

5 Sonuç gösteriliyor
Filtre